"Мислихме, мислихме и решихме да направим стихотворения. След това обаче видяхме в интернет, че топлата вода отдавна вече е открита и има такива форми. Затова решихме да направим нашия прочит на стихотворенията и в тях да вкараме не само изпълнение на актьор или актриса, а да го пречупим и да вкараме всички изкуства вътре. Да бъде и театрално и кино заснето, да има визия, да има танци, музика... В първото ни стихотворение няма танц, но в следващите сме заложили да има", сподели Пешева.
"Ако има нещо, което е непреходно, това е емоцията. А едно от основните неща, което е заложено в поезията е емоцията", допълни Илиева. Изборът им се е спрял на "Приказка за честта", защото са открили драматургия в това стихотворение.
"Христо Смирненски е мой любим автор още от ученическите години, но винаги съм го чувствала близък. Той самият е творил в такива невръстни години и в момента, в който и двете го прочетохме по-внимателно и по-целенасочено, просто то само си каза: "аз съм", отбеляза Илиева. Тя поясни, че за нея като актриса е било доста трудно, защото е трябвало да се превъплъти в два коренно различни образа.
"Ние искрено се забавлявахме в целия процес и за нас беше важно да го споделим с хората", каза Илиева. За осъществяването на първия клип от проекта е помогнало финансирането по програма "Култура" към Столична община. Идеята на двете дами е занапред от класика да преминат към съвременна поезия.
"Другото стихотворение, което на мен лично много ми хареса и желанието ми е, освен Милена да включим и ученици е "Моята молитва" на Христо Ботев. Много ми се иска да покажем още по-съвременен и младежки прочит на точно това стихотворение", отбеляза Пешева.
"В "Приказка на честта" участва също така една млада музикантка - Ая Коева, която е ученичка от Музикалното училище "Любомир Пипков". Тя е и автор на произведение, което е писано по стихотворението "Приказка на честта".
"Искахме да съчетаем музиката със стихотворението и да има връзка между двете. Беше ни интересно тя на своята крехка възраст какво ще предложи. Бяхме изключително изненадани, защото се получи много добра симбиоза между сценичното изпълнение на Милена и изпълнението на Ая на виолончело", посочи Пешева.
"Много е важно за нас да успеем да привлечем младите към това, защото според мен поезията е една от най-висшите изяви на творчеството, на човешкия ум", каза Илиева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..