Той разказа за тридневния форум за анимационно кино в Букурещ с присъствие на продуценти от цяла Източна Европа и дистрибутори в тази сфера.
"Успяхме да поканим изключително много кинотворци от Словения, Хърватска, Румъния, Северна Македония, които разбраха за нашата платформа и бяха много впечатлени и отбелязаха, че в нито една от техните страни няма такъв проект", сподели той.
Като гледахме как презентират проектите си и технологиите, които използват, оказа се, че анимацията е един изключително скъп продукт с филми на световно ниво, допълни Спасов.
"В късото кино направихме силно впечатление", посочи още той.
Въпреки че сезонът не е толкова сгъстен, анимационното кино живее свой живот.
На 22 ноември от 19:30 ч. ще стартира новата програма "Истории от бекстейджа", в която ще има два български акцента. Филмът „Антракт“ на Мартин Динков е показван и преди, защото филмът е специфичен и без аналог в нашето кино. Другият филм е "Прослушване" на Мария Бобева. Заснет е в Холивуд, но криейтив екипът е български. Разказва историята на емигрантка и трудностите, с които се сблъсква тя, посочи Юлиан Спасов.
"Бекстейджът е много символично място във всички сфери на изкуството. Там винаги ври и кипи и се случват неща, които влияят на сцената, но ние никога няма да разберем какви са те, отбеляза още Спасов - Ако зрителят иска добра игра, то тя минава и през твърда режисура, което показва как се развива един актьор. Има ли граници, които не трябва да се прекрачват и ако те не бъдат преминати, дали ще се изгради актьорът, който вече може да излезе и да разсмее или да разплаче всички."
Специален гост на събитието ще бъде актьорът Николай Сотиров, който изпълнява главната роля в "Антракт", тъй като режисьорите на двата български филма живеят в чужбина.
Програмата "Истории от бекстейджа" ще се излъчи и в Бургас, Благоевград и Пловдив.
Подробности може да видите на страницата на "Кинематограф".
Още интересни аспекти от разговора с Юлиан Спасов, чуйте в звуковия файл. С него разговаря Яна Спиридонова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...