Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всички възможни победи" - първи майсторски клас на Ивет Лалова

Снимка: Интерпред

Ивет Лалова ще направи първия си майсторски клас пред българска публика, наречен "Всички възможни победи". Той ще се състои на 25 ноември 2023 г. в Интерпред, зала "София". Събитието ще представи една от най-успешните български лекоатлетки в малко по-различна светлина – тази на човек, който вдъхновява и мотивира през опита и битките – на пистата и в живота.

"На този мастер клас ще си говорим колко общи неща има между спорта и бизнеса, спорта и живота, защото нашите цели са еднакво важни и доста често са много общи. Но ние не си даваме сметка и сме свикнали да ги разделяме, затова аз вярвам и съм научила, че уроците от спорта могат да бъдат ефективни във всяка друга сфера", сподели Лалова.  

По думите й за спортиста най-ценното нещо е дисциплината и това, човек да върши своята работа всеки ден независимо от атмосферните условия, здравословното състояние и личната мотивация.

"Това учи на много качества, които са изключително полезни и след приключване на спорта. Учи на отговорност, учи на умения, които помагат да подбереш най-добрия екип, който ти трябва във всяка отделна и различна ситуация, учи наистина на много неща. Но най-вече на дисциплина, уважение и отговорност към другите", каза Лалова.

Тя посочи, че най-трудният момент за нея е бил след контузията, при която си е счупила бедрената кост и завръщането обратно към световния елит.

"Тази разлика между посредственост и елит за мен беше много важна крачка, изключително трудна, отне ми много години. И именно тогава аз направих много голяма промяна. Не само в своя екип, а и в своя живот - взех решение да се подготвям повече извън България, в Италия. Смених треньора си, което беше изключително голяма и трудна крачка за мен, защото моят първи треньор беше като баща за мен. Човек трябва да прави нужните жертви и в своя живот и разбира се, към своя екип в името на успеха и в името на постигането на своите големи цели. И винаги да се учим в движение. Да се учим повече от неуспехите, отколкото от успехите и трябва да гледаме да не повтаряме грешките си, което също го правим често", отбеляза спортистката.


Тя сподели, че е винаги усмихната, защото такова й е отношението към живота. Според думите й, когато е усмихната и насочва позитивизма си към останалите хора, получава много повече от същото. Относно мотивацията, тя каза:

"Аз вярвам повече в дисциплината. Когато ние имаме пред себе си една цел, която е изчистена, която ние истински искаме и знаем как да стигнем до нея, тази дисциплина идва сама." И добави:

"За щастие имам много бляскави мигове, благодаря на Господ за което. През последните 20 години имах и върхове и спадове, и много сълзи, но и много щастливи моменти. Моят личен фаворит, най-любим момент е спечелването на европейската титла през 2012 година. Бях първата българка, която спечели спринта на 100 метра, мястото беше много специално - Хелзинки."

Лалова подчерта, че проблемът е, че ние много често губим вяра в себе си и поставяме под въпрос собствените си възможности.

"Раждаме се в пълния си потенциал и след това започваме от разни страхове и травми да се лимитираме, да се затваряме, да спираме да мечтаем, а не трябва. И това научих от спорта, защото съм срещала невероятни таланти, неописуеми таланти, които със сигурност е трябвало да станат олимпийски шампиони, но поради една или друга причина не са. Затова започнах да търся и да уча къде е разковничето и колко наистина е важно какво има в главата ми. И да ви кажа честно, по-важно е какво има в главата ни, отколкото какво има в краката ни", отбеляза спортистката.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46