Къде в София е живял той, кои са близките му приятели, как решава да създаде в. „Развигор“, какви са отношенията му с писателката Яна Язова са само част от темите, които ще се разискват по време на беседата.
Пред Радио София, Виктор Топалов от „Бохемска София“ и едно от лицата на предаването „Легендите на София“ обясни, че идеята на проекта „Човекът зад твореца“ е да запознае публиката с личностите, които стоят зад известните имена.
„Основните неща, които правя на моите обиколни, са да разказвам за живота на тези хора, за които ние учим в училище, но не си даваме сметка те как са живели, какви са били те като хора. В няколко обиколки, в които аз показвам снимки на младия Елин Пелин, без изобщо да бъде разпознат от никого, си казах „как, си представяте, че Елин Пелин винаги е бил един дядо на 70 г., който е седял и е писал?“. Замислих се, че горе-долу такава представа ни се дава по всичките плакати и снимките по стените в класните стаи. Когато прочета спомените за тези хора, те са били изключително интересни“, каза Виктор Топалов.
Започва да прави поредицата през миналата пролет, а целта му е да отдели повече време на един човек. В събитията си кани гости и в рамките на един час споделят факти за дадена личност. Вече са минали беседите за Алеко Константинов, Йордан Йовков, Димчо Дебелянов.
За предстоящата дискусия, посветена на Александър Балабанов, Виктор Топалов обясни, че зад името на Балабанов стои изключително интересна личност.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..