"Идеята дойде именно както звучи и заглавието. Имах хранилка на терасата, където живея и наблюдавайки птиците един ден просто реших, че би било страхотно хората, които се интересуват, или често си задават въпроса каква е тази птичка, която ми дойде на балкона, да имат един много лесен наръчник за това, какви птици живеят около нас. В случая в тази книга са представени около 40-50 вида с над 80 илюстрации, които аз съм правила. Това всъщност е един много лесен и удобен наръчник, така представен и като за любители и като за родители, и като за деца. Тоест, работи на всякакви нива на възприятие и в интерес на самите читатели", сподели Радева.
По думите й това са птиците, които най-често идват на домашната хранилка, която се намира в градска и полу-градска среда. Тя отбеляза, че хлябът не е най-препоръчителната храна, която да се дава на животните, тъй като той съдържа набухватели, изкуствени добавки и сол, която животните не консумират в природата. Всички ядки и семена, които им даваме трябва да бъдат максимално естествени.
"В природата нито едно птиче не си пече слънчогледови осолени семки", каза Радева. Тя добави, че има огромно количество птици, които не са прелетни и остават в нашата страна. Това са синигерите, различните видове дроздови видове, като косовете и скорците, врановите - врани, сойки, свраки, а също така и хищните птици като соколи и ястреби.
"Градът е изключително богат откъм фауна и съответно ние съжителстваме с тези животни без много да ги забелязваме. Именно чрез хранилките можем от една страна да ги наблюдаваме, ако имаме интерес към тях, а от друга страна пък и да им помогнем през по-тежкия зимен период. В града няма толкова много богатство на храна, което те да могат да намерят в този тежък сезон. Повечето семена от дърветата са изпопадали, за жалост много хора събират листата и семената, които падат в градините и дворовете им и лишават животните от тяхната храна", посочи тя.
Радева посъветва да се поставят белени или небелени слънчогледови семки, но без да са печени. Тя отбеляза, че илюстрациите в книгата са натуроподобни с научна цел, като това са птиците, които можем да видим в природата. По думите на Радева идеята на книжката е, че поставяйки хранилката човек има възможност да води дневник, в който да отбелязва на коя дата е започнал да подхранва птиците, с какъв вид храна, какви са метеорологичните условия и т. н. С натрупването на тази информация човек може да си изготви базов дневник.
Авторката е изкарала курс в Природонаучния музей към БАН, след което е взела онлайн изпит към Норвежката орнитологична централа и оттогава комуникира с професионалисти в сферата. Четвъртото Биенале на илюстрацията започва през септември 2024 година, след което петчленно жури оценява творбите и прави крайната селекция, като изложбата ще се състои на 20 ноември.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
След бягството на две деца от столична детска градина, на персонала ще бъдат наложени административни наказания. Това съобщи за БТА Десислава Желязкова, директор на дирекция "Образование" в Столичната община. По-рано днес момче и момиче от детска градина "Звънче" бяха открити от полицията, в близост до светофар в кв. "Хаджи Димитър"...
Лятото продължава, а с него и високите температури, които ни карат да се крием под дърво и камък от слънчевите лъчи. Но не берете грижа! Ако имате дори и няколко свободни часа ето къде бихте могли да ги прекарате в спокойна и хладна атмосфера. Това са три предложения за пътеки близо до София. Пътеката Бели Искър Тя е едно много..
Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE), организира в края на юни традиционното национално допитване до мениджъри и собственици на хотели. Резултатите показват, че само една трета са хотелиерите, които виждат подобрение спрямо миналата година. Също при една трета от тях заетостта е без промяна спрямо миналата година,..
Паркинг с капацитет над 130 автомобила би могъл да бъде обособен на мястото на незаконните гаражни клетки, които районната администрация на “Овча купел” премахва в последните месеци. Работата продължава, но е необходим финансов ресурс от страна на Столичната община. Пред Радио София кметът на "Овча купел“ Ангел Стефанов съобщи, че през последните..
Младата надежда на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Света Екатерина“ д-р Бояна Бързашка, постигна изключителен успех, като получи Европейска диплома по кардиология. Признанието се присъжда от Европейското кардиологично дружество след преминаване на много сложен изпит по специалността. Придобиването на Европейската диплома е свидетелство за висока..
Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна от два месеца насам, обявиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Нейният председател Владимир Иванов коментира борсовата търговия: "Към момента пазарът се държи добре. И пак казвам, взаимодействието е плод на търсене и предлагане, а не на външни..
Как да направим месец Юли незабравим и полезен за живота на нашата планета? Каква е мисията на глобалната инициатива Plastic Free July (Юли без пластмаса) и как насърчава да се спре използването на пластмасови опаковки за еднократна употреба - отговорите на тези въпроси дава в предаването “Радиокафе” Рада Бонева, екоактивист, автор и блогър в Thrift..