В един от последните дни на ноември, месецът посветен на мъжкото здраве, в световната кампания "Movember" e разговорcj с клиничния психолог и терапевт Матей Иванов, който е част от екипа на Фондация Emprov. Тя бе инициатор и организатор на изложбата посветена на мъжкото ментално здраве "Чуй гласа ми", чието второ издание бе открито наскоро.
Разговорът започна с отзвук от откриването й.
"Инициативата е нова, тепърва се развива, събира своите участници, радваме се на все по-голяма подкрепа. Този път различното е, че имаме повече мъже осмелили се да говорят за трудностите си. Историите са по-дълбоки, по-лични, по-смели и разрушават мита, че мъжете трябва да пазят тишина по посока на вътрешния си свят", посочи той.
Широк отзвук предизвиква още първото издание на инициативата – много мъже се свързват за съвети с Фондация Emprove. Работодатели от някои компании молят за лекции, за уъркшопи. Основана е и първата в България мъжка група, чиято основна идея е да се създаде пространство, в което да се говори и да се слуша. Пояснение за функциите й, ще чуете в разговора.
"Нещо като ментален фитнес, възможност да чуеш как се грижат мъжете за себе си. Цялата среща се случва с четири прости въпроса, аз имах възможност да обуча първите пет капитана на такива групи, които се случват регулярно, веднъж в седмицата", посочи психологът. По думите му този тип общуване трябва да се разшири така, че повече мъже да дръзнат да организират подобни малки общности в които първо да се споделя опит, а след това всеки нуждаещ се да може да потърси и професионална помощ.
Стереотипът "Мъжете никога не плачат"
Може би малко сме изостанали по темите, които касаят емоционалната интелигентност. Това свободно да изразяваш емоциите си, за да можеш разбереш себе си и хората в живота си и тези с които общуваш, теми за социалната интелигентност – как влияеш на другите и как се свързваш с тях са нови за нас, защото пазим все още остарели стереотипи – че мъжът трябва да бъде по-сдържан, обран и да не показва чувствата си, да не говори за това, което преживява", отбеляза Матей Иванов.
"При мъжете депресията, към която и те са уязвими протича по съвсем различен начин, именно заради този изначален стереотип – кой е силният пол. Най-често срещан признак е, че започват проблеми във взаимоотношенията, когато той започне свръх много да компенсира с алкохол, или започне да избягва да поема отговорностите си. Когато един мъж стане прекалено рязък, раздразнителен може да се наблюдава и в съвсем обикновени ситуации", поясни той.
"През практиката си съм стигнал до едно заключение, което споделят и други мои колеги, че всъщност в основата на всичките ни проблеми, развиването дори на депресия или на психологически и емоционални затруднения са лошите човешки отношения. Ако направим един анализ и видим в каква насока пречи тази токсична "мъжественост", прегърната от много хора, то тя унищожава близките взаимоотношения и връзката ни с другите", изтъкна терапевта.
Повече подробности по темата в линка
Чуйте още аспекти от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..