Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За предизвикателството да си кмет трети път на община "Елин Пелин"

Снимка: Радио София

Кметът на община "Елин Пелин" инж. Ивайло Симеонов спечели доверието на над 57% от избирателите. Той говори в предаването "Ритъмът на столицата" за приоритетите през новия мандат, за спешните задачи, които стоят на дневен ред и за развитието на общината през следващите години. Относно равносметката за изминалите два мандата той сподели, че тя е интересна и на база на нея е предложил един важен въпрос на национално ниво, който е, че работата на кмета е специфична и трябва да има обучителни модули, които да са минимум 6 месеца.  

"По същият начин важи и за общинските съветници, които също трябва да минат допълнително обучение, да се запознаят с работата, която предстои пред тях. Иначе казано, в първия ми мандат аз буквално до средата на мандата се ориентирах в обстановката. И не бях достатъчно полезен не само на моите съграждани, но и на самия мен, тъй като се учих в ход. Съвремието и динамиката, което то има предполага една друга динамичност, която аз не можах да приложа. За жалост първия мандат го смятам по-скоро като време, в което се учех", каза инж. Симеонов. И допълни:

"Казвам го не с някакво извинение или съжаление, а с една обективност, която ми даде след това втория мандат, за да мога да погледна назад към първия и да осмисля тези процеси."

Той отбеляза, че влизайки в новата си длъжност кметовете се сблъскват с много неща, които не знаят. Относно промените, които предстоят той каза:

"Промени винаги има в нашата работа по много причини. Първата причина, основната е, че в общинската администрация много често влизат хора, които не са запознати със спецификата на работата. Или са хора, които нямат достатъчно опит и след студентската скамейка търсят място, където да натрупат малко опит и стаж. Повечето колеги сме наясно с това нещо и даваме шанса и платформата, на която младите специалисти да започнат да надграждат себе си, като такива. Разбира се това, като еквивалент на техните възможности не винаги е най-доброто, но ние им даваме една среда, в която те да се научат."  

Инж. Симеонов посочи, че една от причините за напускане на работа в общината е, че младият човек, който е натрупал опит търси работа в частния сектор на пазара на труда, където заплащането е доста по-конкурентно от това, което една общинска администрация може да си позволи.

"В този бюджет, който тази година беше предложен, ние като национално сдружение на общините взехме решение и предложихме на министъра на финансите и неговия екип да предвидят по-сериозно увеличение в перо "заплащане на общинска администрация", която за жалост беше пренебрегната. Работата на общините все-повече се увеличава, ние вече може би изпълняваме над 90% от услугите към гражданите. Там трябва да бъдат едни наистина мотивирани хора и на първо място разбира се е заплащането и условията на труд" заяви той.

По думите му голяма част от нещата, които са заложени като приоритет са извън юрисдикциите на общината. Те са свързани с подземната инфраструктура, която е остаряла и компрометирана.  

"За мен най-големият бич и затова има такова голямо разминаване в стандартите на живот, и най-вече в качеството на ВиК мрежата е именно това, че стават "по-близки" или "по-далечни" кметове. Тези от "нашата партия", или тези, които не са от "нашата партия". И всички, които са от партията, която не е на власт се надяват и стискат зъби да дойде момента, в който ще има парламентарни избори и евентуално тяхната партия ще бъде в изпълнителната власт така, че да отдели необходимите средства за подобряването на тази водопроводна мрежа", сподели инж. Симеонов.

Той посочи, че на територията на София няма община, която да посочи колко точно са водозагубите. Те са основно от амортизираната водопреносна мрежа, както и от нерегламентирани включвания. Относно финансирането по евро програми той отбеляза, че в момента има такова за село Лесново, по което се подменя на втори етап ВиК мрежата и което е за над 2 млн. лв. Освен това каза, че община "Елин Пелин" е една от водещите в цялата страна по инвестиции. Освен това е от първите общини по работна заплата и над 4500 човека всеки ден идват от столицата и съседните общини за да работят на територията на Община "Елин Пелин".


Той отбеляза, че основен приоритет на общината е демографията. По последното преброяване, единствено от пет общини в България Община "Елин Пелин" е с най-добър прираст. За трето и всяко следващо дете общината дава финансова помощ от 5 хиляди лева.

Освен това се предвижда отпускане на стипендии в няколко области, първата от които е медицината. Другата е педагогиката, където отливът на студенти, които да следват специалността е сериозен. Там чрез стипендиантски курс се стимулират абитуриентите да кандидатстват в такъв тип специалност, за да могат след завършването да кандидатстват за работа в общината.

Инж. Симеонов сподели, че за изграждане на училище или детска градина е необходим голям финансов ресурс и затова понякога винаги някой е в ущърб. По думите му около 80% от детските градини в общината са санирани, а на второ място по приоритет са училищата.

"Храмовете също са много важни. Ние живеем в православна държава, в която християнството е много важно. Ценностите на християнството създават едни наистина не само здрави семейства, но едни отговорни хора, които имат силно изразено национално самосъзнание и една по-голяма смиреност. Защото тази омраза и злоба, която в последно време се излива през мрежите, тези кампании, които са изпълнени с ненавист, християнството не им дава възможност да се разрастват", заяви той.

Предстои изграждане на пътя от Елин Пелин до село Огняново, който е на стойност 12 млн. лв.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Магдалена Ралчева

Отбелязваме 105 години от рождението на Николай Хайтов с филма "Сватба"

Магдалена Ралчева е режисьор на филма “Сватба“, позната е й като режисьор на филмите “Още нещо за любовта“ и “12 а“. При гостуването й в предаването „Добър вечер, София“ представихме филма “Сватба“, по разказа на Николай Хайтов (“Диви разкази“), с който България отбелязва 105 години от рождението на писателя. „Избрах този разказ по..

публикувано на 19.09.24 в 13:10

Само за един сезон "Отблизо" отбеляза 50 представления на голяма сцена

Започва новият театрален сезон. Любовта към театъра подтиква двама любими актьори - Луиза Григорова и Александър Сано, да създадат продуцентската компания „Break a leg“. „Много обичаме да играем и не искаме да се ограничаваме само в киното. Видяхме, че след като можем да организираме и създаваме успешни филмови и телевизионни проекти, със..

публикувано на 19.09.24 в 11:52

Анджели и ангелите вече са на една година

"Анджелѝ и ангелите" са Ангелина Сапаревска - вокал и тромпет, Момчил Сапаревски (брат на Ангелина) - барабани, Яна Миладинова - бас и Божидар Авджиев - пиано. Младите музиканти свирят джаз заедно от есента на 2023 година и скоро дори са отпразнували своята една годинка с торта. " Най-интересното за нашата група е, че сме много много млади и че..

публикувано на 19.09.24 в 11:49

Проф.Пламен Марков поставя Мрожек за 80-тата годишнина на Младежкия театър

За Младежки театър „Николай Бинев“ предстои един много специален сезон, защото тази година театъра навършва 80 години. През месец септември театърът представя три премиери. „Чарли в открито море“ е спектакъл, който обръща поглед към творчеството на един от най-влиятелните, впечатляващи, вълнуващи и разпознаваеми автори от Източна Европа –..

публикувано на 19.09.24 в 11:04
Снимката е илюстративна

Безплатни пешеходни обиколки "София в 55 стъпки"

Всяка неделястоличното общинско предприятие „Туризъм“ организира безплатни пешеходни обиколки „София в 55 стъпки“. Инициативата, която стартира в Деня на София – 17 септември, включва различни познати и не толкова познати места в столицата. Обиколките не са новост за града, датират още преди Covid пандемията и след прекъсване, сега отново се..

публикувано на 19.09.24 в 10:28

На нови тротоари се радват жителите в "Слатина"

Голяма част от тротоарите в „Слатина“ са ремонтирани през изминалите 11 месеца от втория мандат на кмета на района Георги Илиев. Пред Радио София той коментира, че именно тези 11 месеца са били по-ползотворни, отколкото предишните 4 години. „Поради простата причина, че правилата се изясниха, имахме достъп до повече ресурс. Програмата,..

публикувано на 19.09.24 в 09:08

Облаците остават, температурата в София - около 20°

През деня ще духа слаб източен, в Източна България – до умерен северен вятър. Минималните температури ще са между 9° и 14°, съобщават от НИМХ. Максималните ще са предимно между 20° и 25°. В София минимална – около 12°, максимална – около 20°. В планините ще преобладава облачно време. Валежи от дъжд ще има главно в югозападната част от страната, на повече..

публикувано на 19.09.24 в 07:35