Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галин Георгиев - етнолог от Института по етнология и фолклористика при БАН:

Българските общности в Украйна и Молдова пазят традициите, посветени на Св. Андрей

Снимка: pravoslavie.bg

На 30 ноември православната църква почита Свети Андрей, наричан Първозвани, тъй като станал последовател и ученик на Иисус Христос преди всички други апостоли.

От всичко, което е известно за личността на Андрей Първозвани, църквата казва, че като апостол и мисионер е обиколил всички черноморски земи, покръствайки населението по днешното българско, румънско, украинско, руско и грузинско крайбрежие.

И днес се пази културната памет в нашите сънародници, каза пред Радио София етнологът от Института по етнология и фолклористика при БАН Галин Георгиев. Той е посветил 25 години от своята дейност за изследване на традициите, паметта и обичаите на българските общности в Украйна, Молдова, Бесарабия, Таврия, Приднестровието и селищата край Одеса.

„Дълго време – от времето на преселването преди около 200 години, те са забравили откъде точно са тръгнали, но най-съкровеното знание вътре в семейството го пазят“, каза Галин Георгиев.

Той обясни, че една от традициите, които пазят е Андреевден.

„Той, както и на други места по българските земи е свързан с вярвания, с предженитбени гадания на момите, с представата, че денят наедрява, някъде го наричат Едрей. До известна степен те са повлияни от сънародниците си. Има молдовска и румънска заемка в тази обредност у нашите българи в Украйна, Молдова и Бесарабия“, уточни етнологът.

По думите му за трапезата на днешния ден са характерни варивата.

„От Андреевден, свързано с вярванията, че денят наедрява, защото идва Коледа, идва новото слънце, нивите са посети със семената, така символично с набъбването на зърното в гърнето, се вярва, че семето по нивите ще изкласи и ще даде нов живот“, каза Галин Георгиев.

Какви още са традициите на днешния ден, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10
Опакованата Триумфална арка в Париж, 2021 г.

Как с краткотрайните си творби Кристо заживя във вечността

През юни т.г. се навършиха 90 години от рождението на световноизвестния артист от български произход Христо Явашев – Кристо , а през май – 5 години от неговата кончина. Той разбира се, винаги ще бъде помнен, изучаван и разгадаван в средите на изкуството, от творци и почитатели. Инсталациите му, някои от които са правени в екип със..

публикувано на 25.07.25 в 13:21
Таня Николова и Христина Попова

Ден на съвременното българско изкуство в Нови хан

. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата.  В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха  Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..

публикувано на 25.07.25 в 11:35

Теракота в гроб с кремация откриха археолозите в Хераклея Синтика

Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..

публикувано на 25.07.25 в 08:25

Започва фестивалът "Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“

На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..

публикувано на 25.07.25 в 07:35

Топлата вълна продължава и в петък

През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..

публикувано на 25.07.25 в 06:45
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40