Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книжно приключение с "Коледна песен" и Темз Арабаджиева

В предаването "Добър вечер, София“ ви правим съпричастни към едно вълнуващо книжно приключение с коледна палитра от книги – от Чарлз Дикенс през коледен сборник на български автори, класически коледни романи и до Елин Хилдебранд.

Гост и наш гид в приключението беше Темз Арабаджиева, която обяви, че всеки, който закупи книга за Коледа, гарантирано за него тя ще бъде бяла, топла и уютна.

"По това време на годината асоциациите ни са свързани с пухкав снежец, уютна камина и срещи с най-близките, а коледните книги са най-доброто предложение за търсачите на точно тези усещания", посочи тя. Коледа е уют, спокойствие, хармония, това е нейната същност, далеч от суетата на голямото пазаруване и след него голямото хранене. 

А нашето коледно приключение започна с най-класическата класика, а именно "Коледна песен" на Чарлз Дикенс. Тя е издавана и преиздавана много пъти, но най-новото й издание, което Темз представи, всъщност е една изключителна колаборация между текста на Дикенс и невероятните илюстрации на художничката Лиса Айсато. "Нейни са и магическите илюстрации в книгата "Цветовете на живота", където думите са изключително малко, но присъстват във всеки щрих", отбеляза Темз Арабаджиева.

"Коледна песен" е мрачна на моменти, но изключително поучителна история. Смятам, че това е една от вечните книги, към които е хубаво човек да се завръща, за да открие нови и нови неща", отбеляза още тя.

"Колко справедливо, безпристрастно и благородно е устроен светът, така че съдържащата се в болестите и мъките зараза, да се лекува с далеч по-неустоимите смях и добро настроение" - се казва в изданието. Анализ за историята за която ни разказва книгата, ще чуете в разговора.

Друго препоръчано издание в книжното приключение е сборникът с разкази "Нашата Коледа", което рестартира коледната разказваческа традиция в България.  В предговора съставителят на сборника Захари Карабашлиев, припомня, че първият писмен разказ, за който знаем е "Коледна песен". От него води началото си традицията на коледните истории по света, които успяват да развълнуват и вдъхновяват и до днес.

"В изданието "Нашата Коледа 2" се появява една много шарена плетеница от текстове, защото Коледа за всеки е нещо коренно различно, всеки възприема този празник по различен начин и в крайна сметка, тези 21 автори, успяват да уловят различни нюанси от празника", посочи Темз Арабаджиева. 

Читателят ще открие разкази освен на съставителя Захари Карабашлиев, от художника на корицата Дамян Дамянов, непрежалимия Георги Марков, Георги Господинов, Здравка Евтимова, Емануил Видински, Веселина Седларска, Тони Николов, Радослав Бимбалов, Мартин Колев, Кристин Димитрова, Деница Дилова, Кремена Кунева, която прави своя дебют като писател, Георги Караманев, Михаил Вешим, Ангел Иванов, Мария Касимова –Моасе, Деян Енев, Алек Попов, Николай Терзийски и Бойко Василев, познат в съвсем различно амплоа от писателското.

Чуйте още от интересния разговор с Темз Арабаджиева. В последната част на нашето приключение ще чуете за поредицата Winter на Елин Хилдебранд.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00