Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли спад в българския софтуерен сектор?

Доброслав Димитров от IT сектора пред Радио София

Доброслав Димитров - БАСКОМ
Снимка: Радио София

Какво е състоянието на българския софтуерен сектор - събеседник по темата в предаването "Радиокафе" бе  Доброслав Димитров от българския софтуерен сектор.

Той е технологичен предприемач, завършва икономика с профил "Финанси" в САЩ, занимава се с бизнес от 23 години, основно в сферата на софтуерните компании, създател е на известна софтуерна компания за игри, които се разпространяват в целия свят.

"Когато се заговори за IT сектора всички си представят програмисти. Сред нас има много художници, хора, които създават идеи и всъщност това, което правим е една много творческа индустрия", разкри Димитров. И допълни:

"Нашите професии са много разнородни с едно голямо общо кратно – технологичност".

Според изнесени данни от редовния годишен доклад за състоянието на софтуерния сектор, който периодично се изготвя от от Браншовата асоциация на водещите български компании за разработка на с офттуер (БАСКОМ), софтуерният сектор е най-солидарният и отговорен в България. Той внася данъци и осигуровки, които са три пъти над средното за страната, движи потреблението в икономиката, основен инвеститор е в промяната на качеството на средата и е значим фактор за задържане на младите хора. 97% от хората, които завършват технологични специалности остават в България, секторът е отговорен и за привличането на таланти от чужбина.

Част от новините в тази сфера е и интересният факт, за 10% спад на ръста в сектора на годишна база - нещо, което не се е случвали през последните 10 години.

На какво се дължи този спад в иначе печелившия IT сектор?

"Това е спад на ръста, а не спад на самата индустрия. Ние ще пораснем с 10 или 12%, а не с 22. Ако цялата ни икономика растеше с 12%, отдавна да сме настигнали западните ни партньори", подчерта Доброслав Димитров.

Притеснителното е това, че хората не са свикнали това да се случва, а данните са по-скоро отрезвяващи. 

"Последният път, когато е имало ръст в сектора само с 10% е било преди 10 години", поясни той.

Изкуственият интелект – потенциал за ръст и развитие, или загуба на работни места и забавяне темпа на развитие?

На 30 ноември 2023 г. се навърши 1 година от както излезе ChatGPT за общо ползване и буквално промени света за 1 ден. Това, което се случва през тази една година, налага следното заключение – че с огромна скорост светът се променя именно с тези инструменти, които са колосален множител на моженето на хората. Ако ги използваме, ще станем много по-производителни, но има и предизвикателство, ако не ги ползваме. Предвид световната, глобална икономика, ние ще бъдем неконкурентни. Тук изводът е следният – това е новото ниво на грамотност", категоричен е Доброслав Димитров.

Според IT специалиста изкуственият интелект категорично е потенциал за колосален ръст. Позовавайки се на данни от вътрешно проучване, той посочи, че над 50% от компаниите използват на всекидневна база тези инструменти. Само за шест месеца те са успели да се адаптират и това е добра новина, както и повод за надежда, но и всички останали трябва да го направят. 

"Професията на бъдещето се нарича мислене с главно "М", тъй като професиите ще се променят. Те няма да изчезнат, но ще се видоизменят много сериозно – просто казано, изкуственият интелект е новият "Гугъл", изтъкна той.

Има ли спад в търсенето на кадри в IT сектора, как ще се промени в бъдеще профилът на самия програмист, защо дори хуманитарно насочените хора трябва да придобият технологично разбиране?

Чуйте подробности от интересния разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Видеоклип с информация как да предпазим дома си от обир ще се разпространява в метрото

На прага на летния сезон започва информационна кампания за превенция на "домовите кражби”, която ще се проведе в периода 1 юни – 30 септември. Инициативата е на Националния съюз на ключарите в България и се провежда със съдействието на Главна дирекция "Национална полиция”, Столичната дирекция на вътрешните работи, дирекция "Сигурност“ към..

публикувано на 29.05.25 в 17:49

Зорница Русинова: Ниската финансова грамотност на българите е в основата на страховете за приемане на еврото

В последните години темата за еврозоната буди различни дискусии. Дезинформацията около приемането на единната европейска валута у нас е един от основните проблеми, пред който е изправено обществото. Преди дни Икономическият и социален съвет на Република България проведе дискусия на тема "Финансовата грамотност като фактор за инвестиции, доходи и..

публикувано на 29.05.25 в 15:58

Подеха инициатива за изграждане на спортна площадка в село Слатино

Мая Цанева от сдружение "Безопасни детски площадки" разказа пред БНР-Радио София за подета инициатива в с. Слатино, община Бобошево, с цел изграждането на спортна площадка в подкрепа на Пенсионерски клуб "Здраве".  "Оттам ни потърси председателят на клуба и ни изпрати видеопослание как възрастните хора спортуват", посочи Цанева. По..

публикувано на 29.05.25 в 15:02

От Националната полиция отчитат намаляване на домовите кражби у нас

Намаляване на случаите на домови кражби у нас отчитат от Националната полиция. От МВР допълват, че е важно хората да наблюдават ставащото в блоковете, когато знаят, че съседите им отсъстват, както и да осигурят входовете на жилищата си с добри заключващи механизми. Инспектор Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция" обясни, че в..

публикувано на 29.05.25 в 14:16

Детска книга за Черно море - научно издържана и визуално въздействаща

Преди година и половина в родно издателство се ражда идеята да се създаде книга за Черно море. Обединява ги едно убеждение - че за да обичаш природата, трябва първо да я познаваш. Не абстрактната природа, а тази, която е съвсем близо до нас. "От опита ни по книжни изложения по света знаехме, че има прекрасни примери за детски издания, които..

публикувано на 29.05.25 в 13:21
Иван Пасков

Имаш куче - пишеш песен!

Много хора са осъзнали колко е различен животът с домашен любимец. И много хора могат да кажат: "Имам куче". Само един човек обаче не само ходи с дрехи, на които го е изписал, но и от няколко години поддържа едноименен Youtube канал. Той е актьорът Иван Пасков и повече от 15 години "се занимава с тези прекрасни същества". Обича..

публикувано на 29.05.25 в 12:44

Дядо Коледа може да дойде и на 1 юни

Благотворителната кампания "Да влезеш в обувките на Дядо Коледа" се организира за пореден път. На всеки ще се стори странно появата на Дядо Коледа почти в средата на годината, но тя се провежда 3 пъти в годината и понеже е доказала ефективността си, името е запазено дори когато става дума за детски желания за 1 юни. Това разказа пред..

публикувано на 29.05.25 в 11:33