Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли спад в българския софтуерен сектор?

Доброслав Димитров от IT сектора пред Радио София

Доброслав Димитров - БАСКОМ
Снимка: Радио София

Какво е състоянието на българския софтуерен сектор - събеседник по темата в предаването "Радиокафе" бе  Доброслав Димитров от българския софтуерен сектор.

Той е технологичен предприемач, завършва икономика с профил "Финанси" в САЩ, занимава се с бизнес от 23 години, основно в сферата на софтуерните компании, създател е на известна софтуерна компания за игри, които се разпространяват в целия свят.

"Когато се заговори за IT сектора всички си представят програмисти. Сред нас има много художници, хора, които създават идеи и всъщност това, което правим е една много творческа индустрия", разкри Димитров. И допълни:

"Нашите професии са много разнородни с едно голямо общо кратно – технологичност".

Според изнесени данни от редовния годишен доклад за състоянието на софтуерния сектор, който периодично се изготвя от от Браншовата асоциация на водещите български компании за разработка на с офттуер (БАСКОМ), софтуерният сектор е най-солидарният и отговорен в България. Той внася данъци и осигуровки, които са три пъти над средното за страната, движи потреблението в икономиката, основен инвеститор е в промяната на качеството на средата и е значим фактор за задържане на младите хора. 97% от хората, които завършват технологични специалности остават в България, секторът е отговорен и за привличането на таланти от чужбина.

Част от новините в тази сфера е и интересният факт, за 10% спад на ръста в сектора на годишна база - нещо, което не се е случвали през последните 10 години.

На какво се дължи този спад в иначе печелившия IT сектор?

"Това е спад на ръста, а не спад на самата индустрия. Ние ще пораснем с 10 или 12%, а не с 22. Ако цялата ни икономика растеше с 12%, отдавна да сме настигнали западните ни партньори", подчерта Доброслав Димитров.

Притеснителното е това, че хората не са свикнали това да се случва, а данните са по-скоро отрезвяващи. 

"Последният път, когато е имало ръст в сектора само с 10% е било преди 10 години", поясни той.

Изкуственият интелект – потенциал за ръст и развитие, или загуба на работни места и забавяне темпа на развитие?

На 30 ноември 2023 г. се навърши 1 година от както излезе ChatGPT за общо ползване и буквално промени света за 1 ден. Това, което се случва през тази една година, налага следното заключение – че с огромна скорост светът се променя именно с тези инструменти, които са колосален множител на моженето на хората. Ако ги използваме, ще станем много по-производителни, но има и предизвикателство, ако не ги ползваме. Предвид световната, глобална икономика, ние ще бъдем неконкурентни. Тук изводът е следният – това е новото ниво на грамотност", категоричен е Доброслав Димитров.

Според IT специалиста изкуственият интелект категорично е потенциал за колосален ръст. Позовавайки се на данни от вътрешно проучване, той посочи, че над 50% от компаниите използват на всекидневна база тези инструменти. Само за шест месеца те са успели да се адаптират и това е добра новина, както и повод за надежда, но и всички останали трябва да го направят. 

"Професията на бъдещето се нарича мислене с главно "М", тъй като професиите ще се променят. Те няма да изчезнат, но ще се видоизменят много сериозно – просто казано, изкуственият интелект е новият "Гугъл", изтъкна той.

Има ли спад в търсенето на кадри в IT сектора, как ще се промени в бъдеще профилът на самия програмист, защо дори хуманитарно насочените хора трябва да придобият технологично разбиране?

Чуйте подробности от интересния разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя с кмета Рангел Марков

От богините на водата до киното по ноти

Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..

публикувано на 13.07.25 в 11:55
С част от гостите

Училището ни дава опит в реалния, в професионалния живот

Радиокафе гостува на професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в район Банкя . Пръв гост е нейният директор, инж. Савина Спасова : "Нашата гимназия развива учениците не само като професионалисти, а и като граждани. Едната програма, по която работим е Еразъм+, нашите ученици посетиха Германия Италия, Испания и Португалия за..

публикувано на 13.07.25 в 09:39
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25