В програмата на детския литературен фестивал са предвидени срещи със съвременни писатели, литературни четения, дискусии и творчески работилници. Има забавления както за по малките, така и за по големите посетители, работилници за коледни играчки, игри с вълшебни карти, състезания с въпроси по любими на децата скандинавски книги. На всеки половин час на няколко места в панаирното пространство издатели и приятели на книгите ще четат на децата.
Дискусия между писатели, илюстратори, издатели и експерти в областта на детската литература ще има в Мраморното фоайе на двореца. В него ще участва писателката и издател Радостина Николова. За предаването “Хоризонт до обед” тя сподели, че ще се проведе дискусия за пътя на българската детска книга извън България. Книгата на Николова “Имам късмет с моите родители” се продава успешно в САЩ и Полша и то само месец, след като е отпечатана на български, сподели тя. Творбата засяга темата за раздялата в едно семейство:
“Това е обикновена история за начина, по който се чувства едно дете в такава ситуация и как да направим така, че това дете да продължава да се чувства обгрижено и обичано въпреки тази ситуация, през която преминават родителите му”.
“Пътят, който аз извървях като писател и като издател наистина е осеян с много методични усилия, много имейли, много срещи, много възможни търсения. Преди малко повече от 3 години започнахме работа и с литературен агент - нещо, на което дължа голяма част от успеха си. Тя е израелка и наистина това е нейната квалификация - повече от 15 години се занимава с продажба на права на книги от различни пазари на различни пазари. Това е до голяма степен така улесни моя път като писател и издател. Преди това беше нещо, с което се занимавах аз - опитвах се да организирам срещи с чужди издатели, да пиша имейли, да изпращам български книги - не само моите, но и на други автори. Наистина силно вярвам, че българската детска литература има достойно място сред книгите, които оформят в момента пазара на детски книги. От 2015-а, когато започнах да пиша книги, това е някаква такава цел, която съм си поставила и то не само за моите книги, а генерално за българските детски книги”
Драстично намалени са средствата за преводи в новия бюджет, коментира Николова. Според нея трябва "да се улесни максимално много програмата за кандидатстване от чуждите издатели за български градове, които да популяризират възможността въобще български книги да бъдат закупени”.
В детската литература също има тенденции какво точно се търси. Най-общо казано книги, в които има повече възприемчивост от различни етноси и култури, с голямо разнообразие от персонажи и по-голямо разнообразие от теми, които са по-насочени към вътрешния свят на детето, се радват на добро търсене, сподели тя.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..