Гост в предаването „Радиокафе“ бе спортният журналист и коментатор Любомир Тодоров, който е автор и водещ на подкаста за тенис „Начален удар“. Той коментира последните новини в спортния сезон – тенис, баскетбол, шахмат.
С настъпването на декември идва и времето за равносметка в спортния свят. Все още няма яснота ще има ли анкета за "Спортист на годината", вече няма церемония, но пък се роят множество други анкети – спортни “Икари“,“Най-добър млад спортист“, отбеляза Тодоров.
Според редактора от сайта на БНР, постиженията в различните спортове са несъпоставими, но ако трябва да има анкета за български спортни постижения, би поставил в първата тройка, Александър Везенков, Григор Димитров и Нургюл Салимова – първите двама, защото са единствените български спортисти известни в цял свят, а Нургюл постигна нещо прекрасно в един наистина уникален спорт, освен че неочаквано стигна до финала на Световната купа, взе сребърен медал, помогна твърде много на отбора ни да спечели Европейското първенство.
„Везенков, който бе избран за „Спортист на годината“ на 2022-ра, направи изключителен сезон и заслужава отново това признание, защото е първият българин избран за най-добър баскетболист в Евролигата. Той е и първият българин в това хилядолетие, който отиде в Националната баскетболна асоциация (НБА), още едно голямо признание. В развитието си той показва голямо израстване, когато му се дава повече време, показва, че го заслужава, повече се бори, обстоятелство много важно в НБА, има страхотен характер. Убеден съм, че ще успее, а това е успех и за България“, анализира Любомир Тодоров.
По думите му, въпреки Везенков националният ни отбор по баскетбол е със слабо представяне.
Многобой в шахмата, в който не се случи обединение
"Недопустимо е да има такова ръководство в шахмата. Това ръководство (БФШ 2022), което посрещна Нургюл, даде огромна пресконференция, награждаваха се, сега подаде оставка. Другото ръководство, благодарение на което нашите отидоха на европейското, то пък сега искало да узурпира властта. Всеки иска да води бащина дружина, нароиха се цели 7 федерации", заяви Тодоров.
“В момента имаме много силен състав, за световното първенството на рапид в Самарканд, Узбекистан, за което ще са нужни доста средства. Там ще участват Антоанета Стефанова, която е шампионка през 2012 г., Нургюл Салимова, Гергана Пейчева, 17-годишната Надя Тончева и Иван Чепаринов при мъжете. Това е световно първенство и би трябвало Министерството да отпусне пари. Какъв е смисъла министерството да ги преразпределя и да се роят едни чиновници? Тук трябва да заработи западния модел, при който пари се отпускат, за да спортуват хората“, каза още той.
За футбола днес е важен ден. Очаква се Изпълкомът, който се събира в 13 часа, да вземе решение кога да бъде Конгреса, на който ще бъде приета оставката на Борислав Михайлов и ще бъде избран нов президент. Според Любо Тодоров е добре той да бъде бизнесмен с бизнес програма, отколкото футболисти, известни с това, което са направили на терена и извън него. Първото нещо, което трябва да се промени е да се върне квотният принцип на гласуване, който бе въведен по времето на Славков, задължителна е и мандатността.
Ски сезонът започна успешно за Алберт Попов
„Трудолюбиво, скромно момче, има огромен потенциал, желая му много повече подиуми, но да не забравяме, че преди него имахме Петър Попангелов“, посочи журналистът.
В тениса се случи най-силният сезон за Григор Димитров от 2017 година насам.
„Страхотна игра, страхотно настроение и желание за игра, дано да продължи така и следващата година, защото е много трудно – след сезона - седмица-две почивка, не повече и започва жестока предсезонна подготовка, а на 30 декември трябва да бъде в Брисбейн, Австралия", коментира Любомир Тодорв.
"Ще бъде интересен за него този сезон, той поначало играе добре в Австралия, където се очаква и завръщането на Рафа Надал".
Чуйте още: за успехите ни в бадминтона – сестри Стоеви, които Любомир Тодоров отбеляза в петицата на своите фаворити, сред които Григор Димитров, Александър Везенков, Нургюл Салимова и Алберт Попов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..