Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Река в лабиринта" на Мирослав Пенков ще бъде представена в НДК

Писателят Мирослав Пенков, който живее и твори извън България, разказа за новия си роман "Река в лабиринта".

Романът ще бъде официално представен и на среща с писателя на започналия Панаир на книгата.

Роден в Габрово, но израснал в София, Мирослав Пенков живее в Тексас. Пътуването до родината е дълго и безсънно.

Освен писател е и преподавател, професор по английски език с насока "Творческо писане".

"Заминах за Америка през 2001 година. Тогава още нямаше ЕС, имаше визи. Първо - нямах право да напускам летищата в Европа, и второ - нямах средства. Затова съм спал на всяко едно европейско летище", споделя писателят.

"Улових част от една Америка, която вече не съществува", каза той.

Заминава за САЩ месец преди атентата на 11 септември, за да учи психология в университет в Арканзас. 

"Нямах представа къде е Арканзас, бърках го с Аризона. Нямах представа къде отивам. Отивах там, където ми даваха стипендия. Моите родители са лекари, но аз не исках да уча медицина, бях решил да е нещо сходно и дори после работих в лаборатория по клинична психология, но винаги пишех, още от тогава", разказва той. И допълва:

"Тогава имаше една лекота във въздуха, но тя пак беше за определен тип хора. Ако говорим за хората от малцинствата, за тях определено не е било по-добре преди 2001-ва."

Решава, че ще се отдаде на писането, а пък психологията ще е полезна.

Един от първите му разкази "Как купихме Ленин", попада в сборникът "На изток от Запада", но бива отхвърлен и непризнат като цяло поради незаинтересоваността към проблемите на емигранта.

"Те ми казваха, че в Америка тези проблеми са решени вече, тук хората си мислят как да си купят нова кола. И така получавах десетки откази от всяко списание, на което го бях изпратил. И изведнъж – така се случи, че някой го прочете и го хареса...", разказва Мирослав Пенков.

От опита си като преподавател по творческо писане научава, че качеството на произведението не е единственият критерий, който води до успех.

"Имал съм щастието да работя с много добри писатели студенти – докторанти. Някои от тях така и не издадоха книгите, които им послужиха като дисертация, а са били изключително добри", каза Пенков.

По думите му, има разлика дали една книга ти харесва, или е добра.

Уникалното в творчеството на Мирослав Пенков е, че той пише и издава книгите си на език, който не е негов роден. Разказва за трудния път към успеха, от който никога не се отказва.

"Издателството, което издаде моите две книги – сборникът и последвалия роман, е едно от най-снобарските. Беше много странно за мен, защото моето писане все пак за хора народни, от село, хора, които си решават проблема дали ще имат храна на масата - споделя авторът. - Моята идея беше да започна да мисля и за читателя на тези 8 разказа. Определено мислех за американския читател като главна публика, защото българският знае тези неща.

Новият му роман "Река в лабиринта" ще бъде представен  от Захари Карабашлиев на 7 декември, от 18:30 ч., в Мраморно фоайе на НДК.

Още за интересния пренос на българската култура в Америка и други интересни аспекти от творчеството на Мирослав Пенков, част от което е и книгата "Река в Лабиринта“, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35
Мария Найденова-Абрашева и Петър Найденов - създатели на

Музикалният фестивал "Алегра" ще се открие на 10 юли в София

Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..

публикувано на 08.07.25 в 14:32
Иван Гойчев, зам.-кмет на София

Общинската администрация трябва да се възприема като платформа за реализация на проекти

Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град.  Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..

публикувано на 08.07.25 в 14:09
Пианистката Фани Куцарова

Концертът "Музика в столицата" ще звучи на 21 юли

“Музика в столицата“ концерт на трио пиано-кларинет- гъдулка  ще сепроведе в кино "Кабана“ в столицата, на 21 юли. Събитието  е част от лятната програма на София. За него разказза в предаването "Радиокафе“ пианистката  Фани Куцарова , която е част от триото,  а също и двигател на различни проекти. “На 21 юли започва цикъл от два концерта, които..

публикувано на 08.07.25 в 12:15

В София раздават безплатно минерална вода заради жегите

В обявения за най-горещ ден от настоящата седмица, от Столичната община ще раздават минерална вода на столичани и гости на града. От 13.00 часа на 8 юли безплатно минерална вода ще се раздава на няколко места в София. Инициативата, която вече два поредни дни общината предприема, е във връзка с високите летни температури. Градусите в София надхвърлят..

публикувано на 08.07.25 в 10:44

В деня, когато ЕП гласува членството ни в еврозоната, в София се изреждат протести

През днешния ден предстои депутатите в Европейския парламент да гласуват пълноправното членство на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. Гласуването ще започне около 13.00 ч. българско време и се очаква да приключи около 16.00 ч. Очаква се финансовите министрите на всички 27 страни членки на блока - Европейският съвет по икономически и финансови..

публикувано на 08.07.25 в 10:20