Прожекции на късо кино за дълъг размисъл в навечерието на Коледните и Новогодишни празници.
За инициативата разказват в предаването „Радиокафе“ Галина Георгиева, режисьор на късометражния филм "Кокичета в края на влака" и Юлиан Спасов, основател на проекта "Кинематограф".
Известно е, че късометражното кино разказва истински и въздйстващи истории в динамика – всичко се случва в рамките на 15-20 минути, а не на час и половина или два, както в пълнометражните продукции. Една специална селекция от такива филми предлагат редакторите от платформата “Кинематограф“, озаглавена “Best Of 23“.
“Изминаващата 2023 година е най-силната откакто „Кинематограф“ съществува. Тя е първата година след Covid пандемият, в която нещата се обърнаха. Годината е много силна не само като брой осъществени събития, но и кампании, една от които е "Пътуващо кино", която беше много мащабна и която за пръв път осъществяваме. Посетени бяха 15 български града и малки населени места, в рамките на половин месец“, посочи Юлиан Спасов.
"Кината бяха пълни и за много хора това беше първа среща с късометражното кино", допълни още Спасов. По думите му, забелязва се и позитивна промяна в нагласите на публиката към открити мероприятия и фестивали.
На 13 декември, в Клуб на пътешественика ще бъде представена програмата "Best Of 23" – късо кино с истории, посветено на определени региони, теми за пътешествия и екстремни спортове.
„От 5 години организираме линия от събития, ексклузивна само за там, никъде другаде този формат не го представяме. Това е една специализирана селекция, макар да сме се постарали тя да е пълноценна за всеки“, поясни Юлиан Спасов.
По думите му в „Best Of 23“ е включено най-доброто, представено в клуба тази година, а преценката кое е най-добро се базира на вота на публиката, уточни още той.
"Темите, включени в подбора от филми тази година, са Иран, Северна Корея, като региони и изкуства по света, една уникална програма, в която пътешестваме чрез занаяти и неща, които не сме и подозирали, че хората могат да превърнат в изкуство", подчерта Спасов.
Програма "Гора" е сбор от 8 филма, която предхожда тази прожекция и ще се състои тази вечер. Към нея също има огромен интерес и билетите са вече разпродадени, съобщават организаторите.
Освен филмови пътешествия до Иран и Северна Корея, програмата включва филми от Франция, Испания, САЩ, Канада, Сърбия.
Защо “Утопия - късо кино за дълъг размисъл?“
"Жанровете утопия – дистопия, поначало предизвикват размисъл, освен това късото кино отдавна се занимава с тази тема. Дистопиите са обект на изследване на много автори, но колкото и да се изследва тази тема, намираме и нови начини да я погледнем, което я прави една много сериозна тема, а филмите навлизат в дълбоки води по множество въпроси", разкриват от „Кинематограф“.
Галина Георгиева за филма „Кокичета в края на влака":
„Кокичетата се превърнаха в основна метафора за филма, те са първите пролетни цветя. Те не просто идват първи, но и успяват да пробият тежката покривка на снега. За мен силата на кокичетата беше важна и се превърна в образ“, посочи тя и поясни, че във филма не става дума за сняг, а кокичетата са образ и източник на енергия. Идеята е, че те са символ на нещо, което тепърва предстои, на новото, на надеждата, уточни режисьорът.
Музиката на филма е на Мира Искърова. Участват актьорите Илиана Коджабашева и Велислав Павлов, Ани Вълчанова, Иван Савов.
Чуйте още аспекти в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..