Наградите "Златна игла" бяха връчени на официална церемония със специални ревю спектакли, които бяха подготвени от наградените брандове, както и от многонаграждавани марки и дизайнери с отличието през годините. Статуетката, която отличените получиха в различните категории е дело на емблематичния български бижутер Анжело Красини.
С престижната награда „Дизайнер на годината“ бе удостоена Радостина Долапчиева, която вече е трикратна носителка на приза. Отличието „Модна къща на годината“ отиде при Radichev, с дизайнер Стоян Радичев. Статуетката за „Уникална мода“ получи Албена Александрова – дизайнер на „Рошавата гарга“ и четирикратна носителка на приза. В категория „Цялостен принос“ носител стана Елена Кристиано, а Лиа Каменова взе отличието за „Най-добър млад дизайнер“.
Тази година бяха въведени и две нови категории – „Детска мода“, в която д-р Росица Рангелова – дизайнер на модна къща RoRa, бе удостоена със „Златна игла 2023“ и „Артистична мода“, с победител Аксел Харди, която вече е получавала веднъж приза. Кирил Чалъков бе награден за четвърти път в категория „Моден гримьор“, разказва проф. Любомир Стойков:
„Днес прочутата сентенция на Достоевски, че красотата ще спаси света може да бъде реновирана и да стане „Светът трябва да спаси красотата!“, защото прекрасното и възвишеното като естетически категории са неимоверно застрашени от кича, фалша и подмяната на истинските ценности с ментета и сурогати. Всъщност много често в модната индустрия се правят опити, да се подменят оригиналите със сурогати. Но в нашия живот красотата е много силно застрашена от редица врагове, ако може образно така да се каже, например прекаляването с импланти, с корекции, които често водят до деформиране на човешката същност и отнемане на прелестта на красотата.“
В ревю спектакъла се включиха Поли Кинова, Албена Иванова Деянова, Милена Петрова, Наталия Гуркова, Соня Карпов, Радослава Лазарова и Ивет Апостолова.Всички те получиха грамоти за принос към стила от Академията за мода. За предстоящите коледни и новогодишни празници съветът на проф. Стойков е облеклото да бъде съобразено с обстановката.
Сред официалните гости на събитието "Златна игла" се откроиха ярки представители на културата, изкуството, медицината и бизнеса, сред които: посланика на Република Италия у нас – Н.Пр. Джузепина Дзара, Марияна Мичели – президент на Mad Mood Milano Fashion Week, Ралф Бартолайт – главен изпълнителен директор на bTV, проф. Йонко Мермерски, проф. Георги Рачев, проф. Ива Христова, доц. д-р Манол Соколов, дм, Силвия Аздреева, Кристина Димитрова, Павел Цветков, Антон Стефанов, Десислава Краваева, Джуди Халваджиян, Христина Бобокова, Наталия Гуркова, , Елена Караколева, Есил Дюран, Ирина Папазова, Габриела Карчина, Елен Колева, Жана Жекова, доц. Йорданка Чернаева, Пепа Попова-Кънева, Анна Банова, Румяна Маринова и други.
С проф. Любомир Стойков разговаря Ангелина Грозева. Чуйте разговора в звуковия файл.
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..
Фестивалът на технологиите "Враца 2030: Технологии и иновации за устойчиво бъдеще" – едно от най-големите събития в сектора за 2025 г. То ще се проведе на 16 април в града. Фестивалът ще събере водещи компании, технологични лидери, експерти и иноватори от България и чужбина, за да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на..