Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рейтинговата система на висшите училища в България за 2023 година сочи:

Висшето образование у нас произвежда все повече педагози и медици

Снимка: Институт за пазарна икономика

Все повече педагози произвежда висшето образование в страната, сочат данните от новото издание на Рейтинговата система на висшите училища в България за 2023 година. От изследването става ясно още, че намалява и „изтичането на мозъци“. Анализът е изготвен от Института за пазарна икономика.

Рейтинговата система отчита основни аспекти на това как се представят всички 51 университета (с общо почти 30 филиала) и 52 професионални направления в страната. С най-добри резултати в повечето специалности отново е Софийският университет.

Автор на анализа е Зорница Славова от Института за пазарна икономика. Пред Радио София тя обясни, че се наблюдава тенденция за намаляване на студентите в специалностите Икономика, Администрация и управление.

„Тя е огромна като дял, но със сравнително ниска реализация, за сметка на педагогическите и някои от здравните специалности. Ние виждаме тук само за 5 години, че двете педагогически и здравни грижи – Медицина и Стоматология, които най-много увеличават дела си сред студентите, са нараснали с 6000, започвайки от 42 000, докато тези в Икономика, Администрация и управление намаляват с 6000, също започвайки преди 5 години с 42000 студенти. Виждаме пренасочване в специалностите, които са необходими“, каза Зорница Славова.

По думите й, тук ясно се виждат усилията за увеличаване на броя на педагозите през последните години, основно чрез повишаване на държавната поръчка по тези специалности и заплащането на учителите. Тя припомни, че през 2015 г. средният осигурителен доход на новозавършилите тези направления е около 75% от средния за всички направления, докато през 2023 г. той нараства до около 90%.

Делът на осигурените в България сред новозавършилите се повишава от 76% за последното десетилетие до 86% през 2023 година.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48

Столичният инспекторат спечели дело срещу нарушение за замърсяване

Столичният инспекторат спечели дело с най-високата наказателна стойност за установено нарушение - 50 хил. лв., срещу строителна фирма, която е станала причина за замърсяване на улица в ж.к. "Малинова долина". Победата в съда е закономерно следствие от усилията на администрацията на Васил Терзиев да подобри успеваемостта на Столична община във всички..

публикувано на 19.12.24 в 11:09