Само на 70 км от столицата, с.Чавдар се е превърнало в истинско село на Дядо Коледа. Кметът Григор Даулов ни посреща, развежда и разказва:
"Имаме много продължителна програма с много събития. Тук винаги времето е хубаво, и днес предлагаме представяне на книги и кулинарно шоу, всеки да се чувства поканен. Просперитетът се постига с постоянство и много добър екип, всеки си знае мястото. Получава се, като знаеш какво искаш.
Вчера бе открита нова къща за гости с всички условия за хубав престой. Преди 15 години никой не вярваше, че е възможно да се превърнем в туристическа дестинация. Мечтата ми се сбъдна, изграждаме и малък бутиков хотел.
Коледното село се роди като идея в неформален разговор с доц.Георги Бърдаров. Първата година го организирахме само за един месец. Не е типичен коледен базар, тук има богата програма - вчера имаше представяне на книгата на Светльо Желев, после концерт. Културата е основен фокус заедно с образованието.
На 25 декември програмата ни ще започне с приемане на местните коледари, които обикалят селото и пеят коледните песни. На 31 е наричането на пръстените и на 1 е пеенето на пръстените - това си е характерен обичай. Коледа е магия, чувствам се като пораснало дете. Идват само позитивни хора. Село Чавдар е магия.
Археологическият ни парк "Тополница" ще бъде основно обновен, имаме интерактивен фолклорен център, стени за катерене. Самият център ни е туристическа забележителност. Ако с.Чавдар и регионът е развит, това е заради големите предприятия. Условията са много добри за млади семейства с деца, които работят дистанционно."
Време е и за съорганизатора на събитието, доц. Георги Бърдаров - писател и преподавател в СУ "Климент Охридски":
"Както повечето магични неща, и това се случи случайно. Видях, че Чавдар е село за пример. Решхме да го направим бранд - Коледното село на България, литературният фестивал е даденост. Различното е отношението и европейската визия на хората. Заселват се и дигитални номади.
Основният фактор са хората, както и финансите - селото използва финансите на големите компании наоколо. Управляващите трябва да зададат рамката, визията, голям проблем е кратката визия. Оправянето на България ще започне с последователност и надграждане. Много фактори трябва да се променят за справянето с демографската криза. Ниската репродуктивност и остаряването са повсеместни. Радикалната реформа в образователната система е първото, което трябва да предприемем. Не критикувам качествените специалисти. Но системата трябва да отговори на новите изисквания. Тя трябва да мотивира децата, да предлага дигитални технологии.
Освен реализациите и доходите, важно е сигурната среда за живот и инфраструктурата. Младите са отговорни родители, важно е да няма агресия на улицата и в училището. Няма чиста демографска мярка.
Коледа за мен е уют, светлина, топлина и домът. Не трябва да губим надеждата и вярата, зависи от нас и можем да го направим."
Владимир Стоянов е участник в Коледното село и собственик на розоварна в Буново, основател на Музея на Буново:
"Земеделски производител съм на най-стария сорт рози в България. От 2008 се старая да върнем българската роза на пиедестала, тя има над 300 години. Направих нискоалкохолна, 4,5 % шприц напитка с розова вода, тип сайдер. Смятам, че ще има успех. Обичам да дестилирам, имам идея и в закупения миналата година винпром Кюстендил да правим с череши подобна напитка. Дестилирането е тънка история, напълно доказано е, че българите първи използват парните дестилации на розово масло. Гюлпамите - първите съдове, подобен може да се види в Буново - са били на полето, там се е дестилирало на място.
След 2012 и голямата криза в розопроизводството бе създадена асоциация, която дофинансира загубите на малките стопани. Ако имаме визия как да изглежда бранша, как да се справим от голямата конкуренция от произведени тук ментета, животът на прозводителите не ще остане труден. Подкрепата трябва да е навреме. Хората, които гледат розите не са безпомощни, ако имаме активна политика. Турция и Мароко са ни конкуренти, Иран - също. Като държава имаме гарантирано качество от лабораторията, където може да види качеството на отделните дестилерии.
Тотален оптимист съм. Златишката долина е приемник на дамаската роза Тук в Чавдар имам много съмишленици, подкрепям всяка една инициатива на общината. Хубаво е да се види, че в България нещата може да се случват. Трябва да почнем да слушаме и младите хора. Като казваш не на всичко, това значи, че не знаеш. Младите са ни нужни и трябва да започнем да ги уважаваме.
Коледа е олицетворение на смирение на духа, спомен за доброто. Да живееш на село не е срамно. Иновативното трудно се приема. И аз съм имал и предполагам, че ще имам трудни моменти. Те не ме плашат, а ме мотивират, по-комфортно ми е да ми е трудно."
Тодорин Илиев е поредният ни събеседник и участник в коледното село:
"Предложихме заедно с Георги Бърдаров идеята на кмета, вече трета година доста се разрастнахме. Има много интересни продукти - и по оригинални немски рецепти, а тези на местните производители по нищо не отстъпват на чуждестранните. Към греяното вино се добавя анасон, портокал, карамфил и най-вече качествено вино. Опитваме и нова рецепта за горещ шоколад, предлагаме го в ядливи чашки.
От ден първи съм си харесал място за градина, където да играят деца със специални потребности. Бях и Дядо Коледа в с.Чавдар. Всеки ден е Коледа, ако я носиш в сърцето си. Щом сме станали, можем да направим нещо добро за някого.
Едно от нещата, които ме впечатлиха тук, е фолклорният интерактивен център. Направен е по много интуитивен начин. Събрал е старите традиции с модерните неща. Тук местният състав за народни танци празнува 10 години. Успеем ли да изкараме от себе си доброто, то се връща".
Патрисия Николова е най-младият общински съветник, Предсесател на Комисията по култура образование туризъм и спорт:
"Подпомагаме училището, детската градина, читалището, развиваме и спорта. Започнахме с много позитивни емоции, програмата през предстоящите уикенди е още по-богата. Месецът на книгата през април е най-важното в календара ни.
Усмивките и уютът са част от нашето коледно семейство тук. Показваме, че има защо младите да се върнат. И при мен имаше момент, в който исках да замина. България, малките населени места имат смисъл. Но не всичко е на всяка цена."
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..