Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

партньорска публикация
Кои са най-иновативните компании в България

На 19 декември за 19-та поредна година ще бъдат връчени националните награди за  иновативно предприятие на годината. Илиана Иванова -комисар по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта и министър-председателят Николай Денков ще са специални гости на Националния иновационен форум „Иновации и устойчив растеж“ и ще връчат някои от отличията.

Специално за Радио София Пламен Иванов, който координира международните проекти във Фондацията „Приложни изследвания и комуникации“ (представител на България в Europe Enterprise Network, най-голямата мрежа за подкрепа на малки и средни предприятия), разказа за процеса на селектиране на най-добрите сред подадените кандидатури (над 100) от най-различни сфери:

Националният иновационен форум е истински празник на иновациите. В България се създават иновации, които определят тенденциите не само за нашата страна, но и за света. При нас има много ясни правила какво е иновация и ние внимателно проверяваме всяка компания и всяка иновация, като за нас е важно да разберем и какъв е потенциалът на всяка от тях и как променя тя живота на хората“  - каза той.

Новата категория тази година е иновационен мениджмънт – за компании, в които „цялостният култура на организация цени иновациите“. Сред останалите категории са Зелена иновация, Социална иновация, Иновации за качество на живот, Иновация в креативните индустрии, Иновативна старт-ъп компания и Пазарно лидерство, като във всяко от тях има изключителни постижения и истории за разказване.

Тазгодишното издание на форума събира представители на правителството, на бизнеса, и на научните среди на най-високо ниво. Министърът на отбраната проф. Тодор Тагарев, кметът на София Васил Терзиев, Миглена Николова, изпълнителен директор на компанията - победител в конкурса „Иновативно предприятие на годината 2023“, и доц. д-р Тодор Ялъмов, заместник декан на Стопански факултет на Софийски университет, ще представят своята гледна точка по развитието на иновационната среда в България и по годишния доклад Иновации.бг 2023 на Фондация „Приложни изследвания и комуникации“, като акцентът ще бъде върху отбранителната индустрия.

БНР в лицето на Радио София е медиен партньор на събитието.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46