Най-големите пречки пред бизнеса са липсата на работна ръка (75%), бюрокрацията, регулаторната тежест (62%) и често променящата се нормативна уредба (61%). Следващите по степен на важност проблеми са корупцията (59% при 30% година по-рано!)), неефективната съдебна система (41%), ниското качество на административното обслужване и недостатъчния брой административни електронни услуги (43%).
Това показва анкета, проведена сред членове на Българската стопанска камара (БСК).
Изпращаме година на застой, подчерта пред БНР-Радио София Мария Минчева – зам.-председател на организацията.
Проучването е традиционно, прави се 19-та поредна година. Изследват се едни и същи показатели, сред които пречките пред бизнеса, законодателните инициативи, нагласата за влизане на страната в Еврозоната.
50 на сто от анкетираните виждат своето място сред проектите по Националния плана за възстановяване и развитие, което е тройно повече от 2021 г., когато едва 17% са отговорили, че някой от проектите по НПВУ би могъл да подкрепи дейността на компаниите им.
От БСК са разработили и за пръв път прилагат своя BIA Index за „Ефективност на икономическата политика“, който отчита три стълба стимулиране на инвестициите, провеждане на структурни реформи и осигуряване на отговорни фискални политики.
„Очертава се трудна 2024-та, но ни се иска догодина да отчетем растеж“, допълни Минчева. С колегите са установили липса на познаване на част от важните механизми за развитие от страна на част от администрацията.
„Бизнесът изглежда много по-ориентиран от тези, които управляват държавата - изтъкна още Минчева. – При формиране на бюджета не трябва да се разсъждава година за година, а да се мисли по-дългосрочно, за да имаме по-добри резултати. Като общество имаме много по-голям потенциал от това, което показваме.“
Формулираните от БСК препоръки са свързани с образователната система, квалификацията и конкурентността.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..