Най-големите пречки пред бизнеса са липсата на работна ръка (75%), бюрокрацията, регулаторната тежест (62%) и често променящата се нормативна уредба (61%). Следващите по степен на важност проблеми са корупцията (59% при 30% година по-рано!)), неефективната съдебна система (41%), ниското качество на административното обслужване и недостатъчния брой административни електронни услуги (43%).
Това показва анкета, проведена сред членове на Българската стопанска камара (БСК).
Изпращаме година на застой, подчерта пред БНР-Радио София Мария Минчева – зам.-председател на организацията.
Проучването е традиционно, прави се 19-та поредна година. Изследват се едни и същи показатели, сред които пречките пред бизнеса, законодателните инициативи, нагласата за влизане на страната в Еврозоната.
50 на сто от анкетираните виждат своето място сред проектите по Националния плана за възстановяване и развитие, което е тройно повече от 2021 г., когато едва 17% са отговорили, че някой от проектите по НПВУ би могъл да подкрепи дейността на компаниите им.
От БСК са разработили и за пръв път прилагат своя BIA Index за „Ефективност на икономическата политика“, който отчита три стълба стимулиране на инвестициите, провеждане на структурни реформи и осигуряване на отговорни фискални политики.
„Очертава се трудна 2024-та, но ни се иска догодина да отчетем растеж“, допълни Минчева. С колегите са установили липса на познаване на част от важните механизми за развитие от страна на част от администрацията.
„Бизнесът изглежда много по-ориентиран от тези, които управляват държавата - изтъкна още Минчева. – При формиране на бюджета не трябва да се разсъждава година за година, а да се мисли по-дългосрочно, за да имаме по-добри резултати. Като общество имаме много по-голям потенциал от това, което показваме.“
Формулираните от БСК препоръки са свързани с образователната система, квалификацията и конкурентността.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...