Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златен приз от Рим дава виза на наши таланти за Младежкия цирков фестивал в Монте Карло

Тициано, Мари и Натали са от втория випуск на Образователна академия "Балкански"

Снимка: Академия Балкански

През 2020 година на официална церемония на „Дондуков“ 2, президентът на Република България Румен Радев, връчи почетния знак на държавния глава на трима дейци в областта на науката, изкуството и културата. Сред отличените беше и акад. Александър Балкански.
Тогава президентът отбеляза, че Балкански е изградил уникална българска школа в цирковото изкуство, която съчетава риск с бляскав спектакъл.

Припомняме това, защото успехите на българските артисти от Академичен цирк “Балкански“ продължават да ни радват. 

Наскоро Детското трио "Балкански" спечели златната статуетка на втория фестивал за млади циркови таланти в Рим. Прекрасната новина бе акцент в разговора с Александър Балкански-син, арт директор на цирка, в предаването „Радиокафе“.

„Тримата отличени млади артисти – Тициано, Мари и Натали,  са възпитаници на Образователна академия “Балкански“ – 2-ри випуск. До момента имаме три випуска, но трябва да подчертая, че академията започна да работи, благодарение на програми, финансирани от Национален фонд “Култура“. Дотогава тя беше създадена, съществуваше, но дейността ѝ не беше разгърната в такъв мащаб“, посочи Балкански-младши. 

Той допълни, че Образователната академия има потенциал да прави и създава много по-големи неща, но всичко зависи от средствата и наемането на педагози, артисти и хореографи.

„Основната фигура в академията е акад. Балкански, защото ние ползваме него като човек, който е учител, педагог, който координира всичко. Той е „мозъкът“ на цялата дейност на академията“, изтъкна Балкански-син.

Тициано, Мари и Натали са децата на Николай Балкански, брат на Александър.

„По принцип ние не бяхме предвидили те да бъдат част от Образователната академия, но докато посещаваха репетициите на другите артисти и виждаха как те се занимават, имаха и елементарна циркова подготовка, тъй като изпълняваха няколко номера в нашата програма. Доказаха, че имат данни, положихме усилия и на шега стана нещо доста сериозно, но знаете, че децата, когато са добре мотивирани и амбицирани, правят чудеса. И това се случи“, посочи Александър Балкански-син.

Той разказа, че хората, които създават фестивала в Рим от 20 години правят фестивала в Латина, който е нещо като огледален фестивал на Монте Карло, само че се провежда в Италия, не в Монако. 

Организаторите решиха да направят един отделен фестивал, който да е изцяло за млади таланти – Младежки цирков фестивал. Дейността на младите хора, които току-що прохождат в цирковото изкуство, е коренно различен от тази на вече утвърдени циркови артисти. За нашите неща, участници в този фестивал, беше доста трудно. И в най-големите си мечти и амбиции не сме си представяли, че те ще спечелят Златната награда“, твърди Балкански-син.

„Ако спектакълът трябваше да бъде един, щеше да надхвърли 4 часа, но бяха два спектакъла и над 40 участници. Голяма част от тях, с изключение на нашите деца, бяха професионални циркови артисти, които се занимават с това изкуство от много години, печелили са награди от най-различни фестивали и са представяли своите номера на световни циркови манежи“, твърди арт директорът на цирка.

Журито на фестивала е било съставено от високо  уважавани личности в цирковото изкуство и в арт средите изобщо. 

„Журитата бяха две – едното беше съставено изцяло от журналисти, общественици, продуценти в телевизионни, театрални и оперни  спектакли, второто беше от изтъкнати циркови деятели, хора с дългогодишен опит в създаването на циркови спектакли, циркови режисьори, уточни той.

Възпитаниците на Образователната академия "Балкански", са получили специалното отличие на д-р Ален Фрер, връчена от техническия директор Томи Кардарели - награда, която не само признава уникалния млад талант, но е виза по пътя към Младежкия цирков фестивал в Монте Карло, каза още Балкански-син.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32