С тържествени богослужения православната ни църква празнува Рождество Христово. Според християнското учение Божият син Иисус Христос се е въплътил от Светия Дух и се е родил от Дева Мария заради спасението на човечеството. Рождението му е станало преди повече от 2 хил. години в пещера до малкия град Витлеем.
Днес Дева ражда Свръхестествения и земята поднася пещера на Непристъпния, ангелите с пастирите славословят, а мъдреците със звездата пътешестват, защото заради нас се роди Младенец - Предвечният Бог".
Така един от празничните химни, които ще огласят тържествените богослужения днес, пресъздава едно от най-радостните събития в духовната история на човечеството - Рождението на Спасителя на света.
"За мен това е празник на Истината, Светлината, на Любовта и на Живота. Защото сам Господ слиза на земята, за да се пожертва за нас и по този начин да ни даде път към вечността".
Празничните традиции носят радост на деца и възрастни:
"Дядо Коледа носи подаръци…Настроението на празника винаги по Рождество е много прекрасно, приказно, светлинките, които блестят във всяка къща, празничната трапеза, която се грижим да бъде и богата, и вкусна и празнично украсена, децата, които се радват и сплотяването на всички, които се връщат от чужбина точно на този празник. Това е празникът, който събира семейството…Все хубави, светли празници, в които се събираме всички, трябва да се обичаме още повече и да правим само добри неща".
Света Василиева литургия за Рождество Христово ще бъде отслужена от 9:30 часа днес в патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски".
Богослужението ще оглави Западно и Средноевропейски митрополит Антоний. По време на службата ще бъде прочетено патриаршеското и синодално послание, което е традиционно за празника.
Българският патриарх Неофит няма да участва в литургията по здравословни причини.
Програма "Хоризонт" ще излъчва пряко Рождественското богослужение.
Митрополит Гавриил ще оглави Рождественската света литургия в катедралата в Ловеч.
Ловчанският митрополит посочи, че Рождество Христово е един от най-великите християнски празници, който носи на вярващите много радост, Господ ни дарува сили да се борим с трудностите, а Божията благодат помага на човека и дава смисъл на живота.
"Човек, когато е бил изгонен от рая заради съгрешението Господ му е дал обетование, че ще дойде това време, когато ще се яви спасител на света, който ще ни изкупи от нашите грехове и ще ни дарува спасение".
Митрополит Гавриил допълни, че Исус Христос се ражда в пещера, в най-бедна обстановка, за да покаже, че е дошъл не да властва на земята.
"Не за слава, а е дошъл да ни покаже пътя към Бога. Това е смирението. Това е любовта. Че не земните блага правят човека духовно велик, а духовната благодат, духовните дарове. По този начин той ни дава още по-големи основания да го обичаме, защото той заради нас толкова се е смирил".
За празника владиката пожела:
"Пожелавам на всички здраве на душата и на тялото, пожелавам мир, много радост, да благодарим на Бога за неговата велика милост. Да празнуваме с отворени сърца и души този велик празник и да ни благослови Бог, да ни дарува здраве, сили".
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..