Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Генна редакция, синтетични ембриони и лекарства, изобретени от ИИ

Какво донесе 2023 за науката

Снимка: Радио София

По темата какви са някои от най-значимите постижения в науката за 2023 г. разказа Никола Кереков, молекулярен биолог и част от екипа на Ratio. Относно навлизането на изкуствения интелект в ежедневието ни и притеснението на хората дали той няма да отнеме много професии, както и да се отбележи спад в качеството на образованието Кереков каза:

"Докато това нещо се случваше и цялото обществено внимание беше насочено натам, една много по-голяма и тиха революция се случваше в сферата на медицината, молекулното инженерство и фармацията. Никое откритие в науката не става изолирано. То обикновено стъпва на вече постигнати преди това неща. Буквално преди около две години алгоритми с участието на изкуствен интелект успяха да разгадаят една от най-интимните тайни на биологията - по какъв начин се нагъват белтъците в организма ни."

Освен това той сподели, че за един средностатистически белтък от 400-600 аминокиселини начините, по които той може да се нагъне в пространството са повече от молекулите, които има във Вселената. А в човешкото тяло има над 20 хиляди гена и 40 хиляди различни протеина.

"От началото на годината същите тези алгоритми, които вече останаха без работа, тъй като свършиха това, за което бяха направени - да нагънат протеините, започнаха да създават молекули и протеини, които не съществуват в природата. Изцяло нови, невиждани досега молекули, които имат огромен потенциал да бъдат използвани за редица различни цели", отбеляза Кереков. Той добави, че по този начин могат да бъдат създавани нови медикаменти за нелечими до момента заболявания.

"Първият от много време изцяло нов антибиотик, тази година беше разработен с помощта на изкуствен интелект. На него се възлагат огромни надежди, че ще бъде много важно средство за борба с една конкретна вътреболнична инфекция, която вече е развила резистентност към повечето медикаменти, които използваме", каза той. И добави, че до момента има около 200 медикамента, които са разработени с помощта или изцяло от изкуствения интелект, като поне 30 от тях са в клинични изпитания. Това позволява и на по-малки компании, а не само на фармацефтичните гиганти да постигат добри резултати.

Кереков заяви, че откритите от AI лекарства ще бъдат по-евтини, ще стигат много по-бързо до нуждаещите се и ще имат по-лесно толериращи се странични ефекти.


Относно другите открития в областта на науката, учени от Университета в Кеймбридж и Калифорнийския технологичен институт са обявили, че е създаден първият в света синтетичен ембрион. Използвани са стволови клетки, които са били "препрограмирани" за да се превърнат в ембрионални клетки. Получените по този начин ембриони до голяма степен пресъздават най-ранните фази от развитието на ембрионите в първите 14 дни, за които се знае малко.

Друга новост в медицинатае методът CRISPR/Cas9, който е метод за така наречената "генетична редакция". Той позволява целенасочено, бързо и лесно да променяме ДНК в живи клетки. За откриването и разработването му Дженифър Дудна и Катлин Карпентър получават Нобелова награда през 2020 година. Първата CRISPR базирана терапия в света се нарича Casgevy и се прилага за лечение на заболяванията сърповидно-клетъчна анемия и бета–таласемия.


Относно космическите постижения през 2024 г. Кереков посочи, че са били проведени тестове с най-голямата ракета Starship, като тя е успяла да достигне космоса. До момента екипите на SpaceX са извършили над хиляда промени по нея.

"Веднъж достигнала до космоса, Starship тотално ще промени правилата на играта с това, че ще можем да изнасяме много по-големи и много по-тежки товари, а един ден може да ни даде и възможност да достигнем и други планети", каза Керяков. Относно космическия туризъм той посочи, че идеята му е да се популяризира достъпността на космоса.

Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ски и сноуборд филм подготвя публиката за предстоящия сезон

"Beyond The Fantasy" е вълнуващ филм за ски и сноуборд, който отвежда аудиторията на пътешествие през едни от най-зашеметяващите планински пейзажи в света и по-конкретно Австрия, Норвегия, Британска Колумбия, Аляска и разбира се задния двор на TGR (Teton Gravity Research), Джаксън Хоул. Със зашеметяваща кинематография и спиращи дъха..

публикувано на 22.11.24 в 14:05

19-годишен младеж е пострадал при катастрофа между джип и кола на "Орлов мост"

19-годишен младеж е пострадал при катастрофа между джип и кола на столичния площад "Орлов мост". Инцидентът е станал снощи между 22:30 и 23 часа, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ. Момчето е с контузия на главата и съмнение за комоцио. Спешен екип го е закарал във ВМА.  Снимки: Велизар Чакалов, Facebook група..

публикувано на 22.11.24 в 12:46
Двама запалени колоездачи очакват с усмивка кинопремиерата

Премиерната прожекция на филма "Двигателят в нас" е в кино "Влайкова"

В предаването  "Радиокафе" отново поставяме акцент върху темата за колоезденето, като алтернативен начин на придвижване в града. Поводът е премиерната  прожекция в България на филма „Двигателят в нас“ (The Engine Inside), която се организира от сдружение "За Земята" и Tumba Solutions. Събитието е част от работата на "За Земята" за чист..

публикувано на 22.11.24 в 12:35

Третата среща на "Илюстрейшън стейшън" бе посветена на комикса

Илюстрейшън стейшън е "изобретение" на артиста Албена Лимони . Тя решава да създаде тази инициатива, чрез която да събере общност от илюстратори , които на неформални срещи да обсъждат интересни за тях теми и да се вдъхновяват един друг. Третата подобна среща бе посветена на комикса. Специални гости бяха Антон Стайков, Анани Борисов и..

публикувано на 22.11.24 в 12:15

Българският изкуствен интелект BgGPT 2.0 с нова версия

Преди дни Българският институт за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT) представи най-новата версия на своя генеративен езиков модел BgGPT 2.0. От утре (23 ноември 2024 г.), специално създаденият за българските потребители, държавни институции и бизнеса модел, ще бъде достъпен за всички граждани чрез чат платформата. По този начин..

публикувано на 22.11.24 в 11:54

Арестувани са агресивни мъже, предизвикали нападения в столичен мол

Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения  в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..

публикувано на 22.11.24 в 11:05
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34