По думите му графити обществото търпи своето развитие повече от 20 години. Той сподели, че във формата "графити", изкуство преди 1989 година в сегашния му вид не е имало, но е имало надписи със спрейове и маркери. Те са се породили покрай различните субкултури от средата на 80-те години.
"Има много интересни примери за стенописи, които много напомнят за съвременните такива. Също нещо, което нас лично много ни впечатлява са рисуваните реклами върху цели фасади. Въпреки, че целта е рекламна, способите пак са на стенопис", заяви той.
В книгата има интервю с Лъчезар Бояджиев, който през средата на 80-те години в Ню Йорк е публикувал научна статия за раждането и развитието на графити сцената там. Статията е била представена предимно пред научните среди в България. Бумът на графити културата у нас идва след 2004 година, когато се появяват първите магазини за спрейове, както и първите фестивали, които събират на едно място общността. Преди това има отделни артисти, които творят предимно в своите собствени квартали.
"В периода след 2000 година вече има писано за графити и по български медии и списания. Не, че пионерите от това десетилетие не трябва сами да намират информация. Много ме впечатли това, как всеки е бил сам за себе си, докато сега вече това познание го има и се предава", сподели Бизев. Той добави, че графитите продължават да бъдат преследвани в нелегалната си част, но еволюцията води до развитие на стил, който изкачва артиста на друго ниво. Също така преминавайки в стенописите, или легални прояви има хора, които вече открито застават с истинските си лица и имена.
"Най-ценното, което е за нашата сцена е, че те са на много високо световно ниво и биват канени да излизат извън България и да творят", каза той.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..
“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..