Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийските графити събрани в книга

Снимка: Fb/Топлоцентрала

SOFIA URBAN ART е книга, която събира историята на графитите в българската столица от 90-те години до днес. Тя е дело на Sofia Graffiti Tour и проследява пътя от експерименталните и протестни надписи през първите "бомби" и "бума" след 2000 година до големите стенописи и превръщането на графитите в неизменна част от съвременната градска култура. Подробности разказа Цветан Бизев, един от основателите на Sofia graffiti tour.

По думите му графити обществото търпи своето развитие повече от 20 години. Той сподели, че във формата "графити", изкуство преди 1989 година в сегашния му вид не е имало, но е имало надписи със спрейове и маркери. Те са се породили покрай различните субкултури от средата на 80-те години.

"Има много интересни примери за стенописи, които много напомнят за съвременните такива. Също нещо, което нас лично много ни впечатлява са рисуваните реклами върху цели фасади. Въпреки, че целта е рекламна, способите пак са на стенопис", заяви той.

В книгата има интервю с Лъчезар Бояджиев, който през средата на 80-те години в Ню Йорк е публикувал научна статия за раждането и развитието на графити сцената там. Статията е била представена предимно пред научните среди в България. Бумът на графити културата у нас идва след 2004 година, когато се появяват първите магазини за спрейове, както и първите фестивали, които събират на едно място общността. Преди това има отделни артисти, които творят предимно в своите собствени квартали.

"В периода след 2000 година вече има писано за графити и по български медии и списания. Не, че пионерите от това десетилетие не трябва сами да намират информация. Много ме впечатли това, как всеки е бил сам за себе си, докато сега вече това познание го има и се предава", сподели Бизев. Той добави, че графитите продължават да бъдат преследвани в нелегалната си част, но еволюцията води до развитие на стил, който изкачва артиста на друго ниво. Също така преминавайки в стенописите, или легални прояви има хора, които вече открито застават с истинските си лица и имена.

"Най-ценното, което е за нашата сцена е, че те са на много високо световно ниво и биват канени да излизат извън България и да творят", каза той.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Метрото продължава да работи с допълнителни влакове по всички линии

Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..

публикувано на 19.05.25 в 09:17
Южният парк в София

Всички паркове и градини в София вече са обработени срещу кърлежи

“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..

публикувано на 19.05.25 в 09:03
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00