С първите 100 прожекции документалният филм за Ваклуш Толев вече е обиколил цяла България, гостувал е в Рим, Париж, Виена и Женева.
Николай Василев е автор и режисьор на лентата и присъства на всяка прожекция на "Ваклуш", за да бъде на разположение на зрителите, да отговори на техните въпроси и да разкаже относно филма.
С него говорим за предстоящи прожекции, за това откъде е вдъхновението му за този филм.
Много по-късно е поканен в Пловдивския и в Софийския университет да преподава "История на религиите".
Около него започва да се формира едно общество – кръг от преподаватели и студенти, които започват да организират провеждането на негови лекции из цяла България, става известен като Учителя на Мъдростта, а името му "Ваклуш" носи една интересна енигма, защото в превод от санскрит и латински означава "висша духовна сила" – Така че си говорим за някой, който е "владетел на силата", разказа Николай Василев.
За вдъхновението си да създаде филма “Ваклуш“, режисьорът споделя:
„Мога да кажа, че дори е повече от вдъхновение, оказа се съдбовност, самият филм се превърна в мисия, тъй като съм го снимал повече от 20 години. Срещнах самият Ваклуш, когато аз бях на 21 години. Бях първа година студент по "Кино и телевизионна режисура" в Нов български университет. Срещнах го в екзистенциален момент, когато търсех смисъла на живота. Беше среща, от която сякаш нещо ти светва, чуваш неща, които дълбоко в себе си си ги знаел, но не си могъл да формулираш. Той ги формулираше. Беше някаква необичайна личност, която не говори и не изглежда по стандартен начин, в първия момент в мен се породи желание да започна да го снимам.
Казах си, това е изключителен персонаж, още повече, когато разбрах за драматичните сюжети в живота му. Той беше човек, който е бил въпреки средата, въпреки статуквото – един бунтовник. Започнах тогава да го снимам с една камера от самия университет и търсех всякакви възможности, да мога да се срещам с него и да записвам някои безкрайни разговори, които бяха много интересни, не съм имал тогава осъзнат момент, че ще направя след 20 години филм."
Във „Ваклуш“ участват хора, познати на обществото ни в друго амплоа, но във филма говорят за духовността.
Ваклуш Толев казваше "Няма зло, има нееволюирало добро“ ,“Няма страдание, има развитие“ – как да не искаш да направиш филм за някой, който е бил политически затворник, не иска да се изживява като жертва, не иска да бъде мъченик, нито дисидент и твърди, че това, което е преживял, е било „услуга за него“, как да не поискаш да разкажеш за такъв човек, сподели с вълнение режисьорът.
По думите му, именно енергията на тази преживяна духовност в затвора води след себе си интереса на публиката, защото филмът "Ваклуш" се оказва един от най-гледаните филми във боксофиса на Националния филмов център.
В началото на новата 2024-та година предстоят още прожекции, които всеки желаещ ще може да посети и да се запознае с личността на Ваклуш Толев – пътникът оставил път, който е нарекъл “Път на Мъдростта“.
Чуйте още в разговора на Кристиан и Десислава в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..