Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И след 100 прожекции интересът към филма "Ваклуш" не намалява

Режисьорът на документалната лента разказва

Николай Василев

С първите 100 прожекции документалният филм за Ваклуш Толев вече е обиколил цяла България, гостувал е в Рим, Париж, Виена и Женева.

Николай Василев е автор и режисьор на лентата и присъства на всяка прожекция на "Ваклуш", за да бъде на разположение на зрителите, да отговори на техните въпроси и да разкаже относно филма.
С него говорим за предстоящи прожекции, за това откъде е вдъхновението му за този филм.

Ваклуш Толев е личност на нашето съвремие, чиято многопластовост трудно може да бъде обхвана в рамките на определено време. Той завърши своя земен път преди 10 години, а на 6 януари 2023 година се навърши 1 век от рождението му. Дванадесет години от живота си е прекарал като политически затворник, провъзгласен за "враг на народа", минава през почти всички затвори по времето на комунизма, включително лагерът Белене.
След като излиза от затвора по време на една обща амнистия, с много перипетии успява да завърши висше образование, специалност "Богословие".

Много по-късно е поканен в Пловдивския и в Софийския университет да преподава "История на религиите".

Около него започва да се формира едно общество – кръг от преподаватели и студенти, които започват да организират провеждането на негови лекции из цяла България, става известен като Учителя на Мъдростта, а името му "Ваклуш" носи една интересна енигма, защото в превод от санскрит и латински  означава "висша духовна сила" – Така че си говорим за някой, който е "владетел на силата", разказа Николай Василев.


За вдъхновението си да създаде филма “Ваклуш“, режисьорът споделя:

„Мога да кажа, че дори е повече от вдъхновение, оказа се съдбовност, самият филм се превърна в мисия, тъй като съм го снимал повече от 20 години. Срещнах самият Ваклуш, когато аз бях на 21 години. Бях първа година студент по "Кино и телевизионна режисура" в Нов български университет. Срещнах го в екзистенциален момент, когато търсех смисъла на живота. Беше среща, от която сякаш нещо ти светва, чуваш неща, които дълбоко в себе си си ги знаел, но не си могъл да формулираш. Той ги формулираше. Беше някаква необичайна личност, която не говори и не изглежда по стандартен начин, в първия момент в мен се породи желание да започна да го снимам.

Казах си, това е изключителен персонаж, още повече, когато разбрах за драматичните сюжети в живота му. Той беше човек, който е бил въпреки средата, въпреки статуквото – един бунтовник. Започнах тогава да го снимам с една камера от самия университет и търсех всякакви възможности, да мога да се срещам с него и да записвам някои безкрайни разговори, които бяха много интересни, не съм имал тогава осъзнат момент, че ще направя след 20 години филм."

Във „Ваклуш“ участват хора, познати на обществото ни в друго амплоа, но във филма говорят за духовността.

Ваклуш Толев казваше "Няма зло, има нееволюирало добро“ ,“Няма страдание, има развитие“ – как да не искаш да направиш филм за някой, който е бил политически затворник, не иска да се изживява като жертва, не иска да бъде мъченик, нито дисидент и твърди, че това, което е преживял, е било „услуга за него“, как да не поискаш да разкажеш за такъв човек, сподели с вълнение режисьорът.

По думите му, именно енергията на тази преживяна духовност в затвора води след себе си интереса на публиката, защото филмът "Ваклуш" се оказва един от най-гледаните филми във боксофиса на Националния филмов център.

В началото на новата 2024-та година предстоят още прожекции, които всеки желаещ ще може да посети  и да се запознае с личността на Ваклуш Толев – пътникът оставил път, който е нарекъл “Път на Мъдростта“.

Чуйте още  в разговора на Кристиан и Десислава в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03

Разширението на метрото през "Слатина" включва 6 станции и 2 буферни паркинга за 340 автомобила

Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...

публикувано на 25.07.25 в 17:26

Частичното бедствено положение в Община Костинброд остава до понеделник

След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..

публикувано на 25.07.25 в 16:28

Организират кампания за възстановяване на туристическата маркировка на Витоша

Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..

публикувано на 25.07.25 в 16:13

Димитър Петров: Ако кажа, че СОС изпраща успешен сезон, ще излъжа

Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..

публикувано на 25.07.25 в 15:29
Природен парк „Витоша“

"Безотговорността е най-опасната искра" - напомня кампания за опазване на горите

В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ .  В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..

публикувано на 25.07.25 в 14:45

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10