18-годишният Георги Пашалиев - ученик от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски", постига исторически успехи за България в сферата на изкуствения интелект.
Талантливият младеж влезе в класацията на списание Форбс "30 под 30" и вече е част от елитните учени, които работят с Изкуствения интелект. Дванадесетокласникът записа името си и сред авторите на NeurIPS - най-реномираната научна конференция за изкуствен интелект в света, като работи върху създаването на нови алгоритми за споделяне на данни с цел създаване на по-надежден изкуствен интелект.
Георги работи по изкуствен интелект за болници, който да предвижда бъдещи заболявания на пациенти.
В предаването "Радиокафе", разговорът е за изкуствения интелект, но и за интелекта зад него. Пашалиев разказа повече за своите мечти и за това, как се стигна до неговата работа с изграждането на изкуствен интелект на такава крехка възраст, докато е още гимназист.
"Силно се надявам през тази година трудът, който положих през изминалата да се разшири и да постигне нови успехи", сподели той.
Разказва, че интересът му към математиката се е проявил още в най-ранните му детски години. Тогава се научава да умножава наум двуцифрени числа, да смята правилно, събирайки четирицифрени числа.
"Започнах да научавам все повече нови неща, на които се учех сам", споделя младият човек.
"Математиката бе доста голяма част от мен през годините, интересът ми да я развивам и да научавам нови неща за нея ми помогна да продължа развитието си в тази сфера", разкрива той.
"След като завърша се надявам да бъда приет в някой топ американски университет. Мисля да уча приложна математика и икономика, защото винаги са ми били интересни, а и са тясно свързани с работата, която върша", поясни дванадесетокласникът.
"Обучението в математическата гимназия дава възможност да се свържеш с амбициозни хора на твоята възраст, които имат интереси в сфера близка до твоята. Които биха искали да излязат от ежедневието и да правят нещо по-различно, ново, което да не е само в класната стая, но и извън нея", споделя той. И допълни, че когато се захване да прави нещо, каквото и да е, винаги знае, че ще намери съмишленици и екип с който да може да работи.
"Разработват се всякакви проекти – от доброволчески до стартъпи, такива с изследователска част, с които се занимавам аз. И още много и хубавото е, че самото училище ги подкрепя и спомага за развитието и осъществяването им", уточни Георги Пашалиев.
Причината за попадането му в класацията на списание "Форбс" е публикуван труд с още трима съавтори в NeurIPS – реномирана научна конференция за изкуствен интелект.
Младите хора разработват идеята за създаването на надежден изкуствен интелект, с възможност да се обучава, информационната база данни да остане поверителна. Проектът разработва така нареченото споделено обучение и най-общото му приложение.
"Всеки го има, всеки го използва в даден момент, както в една търсачка, може да се разбере това, което искаш да напишеш, но няма конкретна информация какво точно си търсил, допълва, без да използваш своите конкретни данни и запазва поверителността", илюстрира Георги Пашалиев.
Как се изгражда един изкуствен интелект, който да бъде обучаван зависи от много фактори – какво искаме да създадем и какво целим. По думите на дванадесетокласника колкото повече участници има в разработката и базата данни е по-голяма, толкова по-добре, за да се увеличи и споделеността.
В разговора ще чуете за предизвикателството, което младият човек е поставил пред себе си – да промени представата на хората за изкуствения интелект и всичко онова, което ни плаши в него. С Георги Пашалиев разговаря Божидар Янев.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..