Днешният свят е свят на екстровертните хора. Те като че са повече. Често пъти ги смятаме за успешни само защото говорят повече от другите, обясняват и най-малките си постижения.
Според специалистите интровертите са сдържани хора, премислят внимателно действията си и са сравнително слабо ангажирани в социални връзки. Могат да бъдат неконтактни, стеснителни и сковани, в противоположност на откритите към социална среда екстровертни личности.
Тези хора са по-тихи, предпочитат вътрешния си свят, избягват шумни компании, обясни пред БНР-Радио София д-р Елка Божкова - клиничен психолог и психотерапевт към университетска болница "Александровска".
„Смята се, че темперамента зависи повече от наследствеността, докато характерът зависи от възпитанието, идентификациите.“
Д-р Божкова (▲) разграничи интровертът от асоциалния тип.
По думите ѝ интровертът може да допринася много за обществото, да има своите занимания, професия, да отглежда добре децата си. С по-малкото контакти обаче може да пропуска много възможности в живота си.
В същото време не всички предпочитат словоохотливите. Екстроверти могат да досаждат, да навлизат без деликатност в чуждото пространство.
Интровертите са по-аналитични, по-добри слушатели.
Дигиталният свят и социалните медии облекчават повече тревожните, неуверените в комуникацията. Интровертите се интересуват повече от вътрешните си преживявания, отколкото от общуването, особено ако то е на повърхностно ниво.
Има специална диагноза за страх от общуване, което е различно от липса на желание за общуване, подчерта още специалистът.
„Крайните състояния се срещат по-рядко. Като цяло жените са по-общителни и приказливи. Интровертите не обичат клюкарстването. Трябва да се вземе предвид дали човек не е затворен или прекалено общителен, заради тип психично разстройство“, допълни д-р Божкова.
С нея разговаря Данаил Конов.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..