Ето една топла среща в радиоефира с писателя Никола Райков. Неговото творчество за възрастни получава признание и редица награди, но той става истински популярен с първите си детски книги и само за няколко години се превръща в един от най-обичаните детски писатели на България. Книгите му са продавани в многохилядни тиражи. Носител е на над 10 награди и номинации. Никола Райков е известен високохуманните си възгледи и споделя безплатно своите произведения в електронен формат.
Книгите му са доста по-различни от всички попадали досега в любопитните ръце на малките читатели. Те са приказки-игри, насочени към децата, които сами избират какво да направи главният герой и историята се развива по различен начин, като дава много варианти на прочит с около 20-30 различни края.
“По-късните издания имат и доста по-сложна игрова система – обикаляне по карта, събиране на предмети под формата на картички. Насочих се и към настолните игри, част от тях са в същите вселени, в които се развиват и книгите ми, част от тях в собствени. В по-късен етап се появяват и настолните игри за възрастни“, споделя писателят, допълвайки, че е отдаден на тази дейност вече над 10 години.
Никола Райков е популярен и в Китай.
„До договора с Китай се стигна по една случайност, ако можем да кажем, че има случайности - чрез едно момиче, което завърши Българистика в Пекин и се свърза с мен. Моите книги са налични безплатно за изтегляне, но не само на български. Доброволци правят преводи на различни езици, след което качваме и международните преводи. Тя се свърза с мен, за да започне превод на първата ми книга “Голямото приключение на малкото таласъмче“, за което аз с удоволствие се съгласих“, разказва той.
По-късно писателят е поканен на изложение, организирано от българо-китайско дружество с интерес към неговото творчество. Впоследствие към него проявява интерес и китайско издателство, с което сключва договор.
Неотдавна писателят подписва договор и с издателство в САЩ. През 2024 г. там ще издадат последната му настолна игра “В страната на чудесата“, ориентирана към по-възрастна аудитория, но плановете са да достигнат и до децата с “Таласъмски истории“ и “Невидим свят“.
Съветът към младите писатели е: "Да пишат. Просто да пишат, защото няма друг начин човек да стане по-добър в това, което прави, освен да го практикува."
Още аспекти от интересния разговор на Десислава Попова с писателя Никола Райков, чуйте в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..