Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е лидер в Европа сред младите предприемачи

Снимка: Радио София

Националният иновационен форум е ежегодно събитие, уникално за България, насочено към обединяване на усилията на всички заинтересовани страни за обсъждане на иновационната среда в страната и за предлагане на мерки за нейното оптимизиране. Фокусът на събитието е върху подобряване на сътрудничеството между фирмите и академичните среди у нас, както и между българските и чуждестранните организации. Целта е да се стимулира на националната икономика и да се повиши конкурентоспособността на предприятията. В рамките на Форума се обсъжда и необходимостта от управление на иновационните дейности както на национално, така и на регионално равнище в контекста на Национална иновационна стратегия и европейските политики в областта. Подробности разказа доц. Тодор Ялъмов, заместник-декан "Научно изследователска дейност, иновации и проекти" на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", който е и един от авторите на Годишния доклад на "Иновации.бг".

По думите му ситуацията в страната е много добра, като през 2023 година има много положителни сигнали за развитието на иновациите, предприемачеството и икономиката. Една от новините в доклада е развитието на младежкото предприемачество и това, че България е лидер в Европа по нагласи и ангажираност на младежите до 30 годишна възраст с предприемачество. Долната възрастова граница е 16 години, като включва и учениците. По думите на доц. Ялъмов важен сигнал за развитието на страната е, когато предприемачеството се случва в училищна среда. Към момента изпреварваме Германия, балтийските страни и Унгария.

"От една страна възможността за намиране на много добре платена работа извън големите градове не е толкова голяма. Тоест, движещата сила да направиш нещо свое, за да имаш приличен доход все още е силна. Както беше и в началото на 90-те години. Тогава имаше един термин "предприемач по принуда", когато много хора станаха предприемачи просто защото нямаха работа. И започнаха да предлагат услугите, които така или иначе щяха да предлагат организирано във фирма", каза доц. Ялъмов.

Той отбеляза, че годишно у нас се предлагат около 150 програми за предприемачество, като добрата новина е, че те не са само в София. Твърдите данни от регистрациите на фирмите показват, че след ковид през 2023 година има ръст на новорегистрираните предприятия. Някои от акцентите в доклада са дигитализация, изкуствен интелект, кръгова икономика. Друг акцент е, че младежите участват като доброволци в много екологични инициативи, както и такива свързани с правата на човека. Иновации има и в голяма част от индустрията, която използва отпадъците като ресурс.

"Един от големите проблеми във всички сектори е генерирането на отпадъци и, че те не са добре сепарирани. Има много бизнес модели, като например в Германия цената на пластмасовата бутилка е доста висока, така че ти си мотивиран да я връщаш в някои от магазините", отбеляза доц. Ялъмов.

Той посочи, че дигитализацията на традиционните отрасли бележи напредък. Освин това заяви, че има много добра "сглобка" между бизнеса и науката, но поради много причини конкуренцията все още не ни поставя на челни места. Но от гледна точка на приложимостта на науката в бизнеса сме над средното европейско равнище. Една част от връзката между академията и бизнеса се случва през академичното предприемачество.


"Първите 15-20 години на Прехода бяха такива, че ако бизнесът ти лесно се управлява и е много доходоносен, той много бързо бива превземан. В момента със сложните бизнеси е много трудно да ти превземат бизнеса, защото дори и да им го подариш, те не могат да го управляват", сподели доц. Ялъмов.

Той посочи, че в бизнеси, в които има сериозно противопоставяне на различни интереси и които имат представителство в политическата власт е много трудно да се направи промяна. Освен това каза, че за да се направи държавата по-ефективна, трябва по-иновативният бизнес да стане по-разпространен и да издърпа по чисто пазарен път този бизнес, който дърпа държавата назад чрез специални условия за него.

"Отварянето на България за чужди студенти и за чужда работна ръка е по-важно от приемането на Конституцията. Защото всъщност българската конкурентноспособност пряко ще зависи от наличието на таланти, които ще привлечем в следващите 3 или 5 години. Нашата външна политика трябва да бъде свързана с образованието така, както беше дълги години на Великобритания, Щатите, които имаха програми за привличане на таланти", каза доц. Ялъмов.

"За съжаление проблемът в Европа все още е, че нямаме единен пазар на образование. Това също е едно от нещата, които в следващите 4 години на мандата на Европарламента трябва да се оправи", каза той. И добави, че мобилността е много добър фактор за развитието на конкурентноспособни млади хора, както и на самия бизнес.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лена Бориславова

"Форум", 13.12.24: След Кирил Петков: Ще поискат ли имунитета и на Лена Бориславова?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..

публикувано на 13.12.24 в 18:35
арх. Петър Диков

Арх. Петър Диков: ПП "Витоша" е изправен пред сериозни проблеми

Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..

публикувано на 13.12.24 в 17:17

Група "Скреч" се събират отново на сцена с концерт за своите фенове

В предаването  "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..

публикувано на 13.12.24 в 17:11

AIBEST представи Годишния си доклад за 2024 г.

Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..

публикувано на 13.12.24 в 16:15
Ия Цветанова

Книгата "В орбита" на британската писателка Саманта Харви получи "Букър" 2024

За книгата “В орбита“ от британката Саманта Харви, спечелила най-престижната награда за литература "Букър"  за 2024, разказа в “Радиокафе“ Ия Цветанова. Наградата “Букър“ е създадена през 2004 година и се присъжда за книга преведена от и на английски и публикувана в Обединеното кралство или Ирландия. В страната ни Букър придоби популярност..

публикувано на 13.12.24 в 16:06

Книгата “Колелото на Кинан" - 19 истории за другостта

Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..

публикувано на 13.12.24 в 15:31
Джо Байдън

Акценти от САЩ: Байдън започва серия от помилвания

В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..

публикувано на 13.12.24 в 14:48