Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живите коледни дръвчета отново ще бъдат спасявани

Снимка: Радио София

След като отминаха коледните и новогодишните празници, отново сме свидетели на едно явление - живи коледни дръвчета да се появяват в, или около кофите за смет. За втора поредна година стартира инициативата за тяхното спасяване, наречена "Искаме коледната ви елха". Идеята е на Емил Иванов, треньор по ветроходство и спортен педагог, създател на новата ветроходна база "Искър". Той разказа подробности по темата.

"Миналата година кампанията протече неочаквано добре, много хора се отзоваха и ни се обадиха за да дойдат при нас с децата си, и да засадят коледните дръвчета. Те са елхи, ели и всякакви различни иглолистни. Събрахме ги при нас, други хора просто позвъниха и ни помолиха да дойдем да си ги вземем и да ги засадим от тяхно име. Имаме над 25 дръвчета, като повечето от тях се хванаха, за което сме страшно щастливи", каза той. 

 

Иванов отбеляза, че в момента времето е студено и призова хората за момента да ги задържат, докато преминат най-големите студове. По думите му засаждайки дръвчетата правят щастливи децата, които членуват в детската ветроходна школа. Базата е създадена през 2022 година, като отначало мястото е било затрупано със смет и незаконни постройки.

"Нашата ветроходна база е антипод на всичко, което се случва на язовир Искър. Ние купихме мястото за да го направим ветроходен център, място за ветроходни спортове, което да е достъпно за всички. Да има поляна, да е отворено, да е приветливо, да е красиво. Да може хората да идват освен за водни спортове и на пикник, да са близо до водата и природата. Това е нашата цел", каза Иванов.

Той посочи, че някой от дръвчетата в саксия са с нарушена коренова система и миналата година 10% от тях не са се хванали. Освен това каза, че през 2024 година във ветроходната база предстои вълнуващ сезон, като тя е много близо до своя завършен вид като инфраструктура. Има много лодки за малки и големи, като освен детската ветроходна школа, която привлича много сериозен интерес от деца над 7 годишна възраст и техните родители идват много хора, които имат ветроходни лодки и ги оставят на съхранение.

По думите му хората, които нямат транспорт за да пренесат дръвчетата могат да потърсят профила на базата във фейсбук и такъв ще им бъде осигурен.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30