Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живите коледни дръвчета отново ще бъдат спасявани

Снимка: Радио София

След като отминаха коледните и новогодишните празници, отново сме свидетели на едно явление - живи коледни дръвчета да се появяват в, или около кофите за смет. За втора поредна година стартира инициативата за тяхното спасяване, наречена "Искаме коледната ви елха". Идеята е на Емил Иванов, треньор по ветроходство и спортен педагог, създател на новата ветроходна база "Искър". Той разказа подробности по темата.

"Миналата година кампанията протече неочаквано добре, много хора се отзоваха и ни се обадиха за да дойдат при нас с децата си, и да засадят коледните дръвчета. Те са елхи, ели и всякакви различни иглолистни. Събрахме ги при нас, други хора просто позвъниха и ни помолиха да дойдем да си ги вземем и да ги засадим от тяхно име. Имаме над 25 дръвчета, като повечето от тях се хванаха, за което сме страшно щастливи", каза той. 

 

Иванов отбеляза, че в момента времето е студено и призова хората за момента да ги задържат, докато преминат най-големите студове. По думите му засаждайки дръвчетата правят щастливи децата, които членуват в детската ветроходна школа. Базата е създадена през 2022 година, като отначало мястото е било затрупано със смет и незаконни постройки.

"Нашата ветроходна база е антипод на всичко, което се случва на язовир Искър. Ние купихме мястото за да го направим ветроходен център, място за ветроходни спортове, което да е достъпно за всички. Да има поляна, да е отворено, да е приветливо, да е красиво. Да може хората да идват освен за водни спортове и на пикник, да са близо до водата и природата. Това е нашата цел", каза Иванов.

Той посочи, че някой от дръвчетата в саксия са с нарушена коренова система и миналата година 10% от тях не са се хванали. Освен това каза, че през 2024 година във ветроходната база предстои вълнуващ сезон, като тя е много близо до своя завършен вид като инфраструктура. Има много лодки за малки и големи, като освен детската ветроходна школа, която привлича много сериозен интерес от деца над 7 годишна възраст и техните родители идват много хора, които имат ветроходни лодки и ги оставят на съхранение.

По думите му хората, които нямат транспорт за да пренесат дръвчетата могат да потърсят профила на базата във фейсбук и такъв ще им бъде осигурен.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Метрото продължава да работи с допълнителни влакове по всички линии

Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..

публикувано на 19.05.25 в 09:17
Южният парк в София

Всички паркове и градини в София вече са обработени срещу кърлежи

“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..

публикувано на 19.05.25 в 09:03
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00