"През три символично подредени стаи проектът разказва за начините, по които хората си спомнят и говорят за тези преживявания. Едната стая, холът е посветена на хората, които най-отявлено говорят и си спомнят. Втората стая, която е спалнята е посветена на хората, които си спомнят, но по различни причини избират да не говорят, или нямат възможността да говорят. Третата стая - кухнята, която е изцяло боядисана в бяло е посветена на хората, които нямат спомени заради непроцесирана травма, или въобще не са имали възможността да говорят поради това, че са станали жертва и са починали", посочи той.
Проектът е представен през 2020 година паралелно в две пространства - на СГХГ и в художественото ателие на авторите. Тъй като той ще бъде показан за трети път извън България, чуждестранната публика го приема изключително любопитно. По думите на Владимиров той е изключително адаптивен и има такъв характер, че може да бъде показан на много различни места.
"Може и както и ще бъде сега планът ни за павилиона, да бъде малко по-фрагментиран, да има малко по-флуиден преход между различните пространства, които няма да бъдат точно разделени. А дали ще спечели, или ще загуби, аз съм убеден в това, че ще спечели", каза той.
Председателят д-р Венелин Шурелов отбеляза, че авторите излъчват множество послания, а кураторската и авторска теза е изключително прецизно терминологично изградена. Ролята на автора е като участник в социалните процеси, а не просто декоратор, който прави средата, която обитаваме като по-приятна.
"Самият проект няма едно презентационно ядро. Той е модулен, адаптивен, като това също беше част от качествата, които оценихме високо", посочи той. И допълни:
"Това, че ще трябва да се адаптират спрямо конкретното пространство във Венеция, ще изведе проекта в нов режим, в нова конфигурация. Той е като лабиринт, неговото възприемане и конструиране. Така, че това са важни и креативни предизвикателства, екипът очевидно може да се справя с такива и можем само с нетърпение да очакваме резултата."
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..