Кои са най-интересните астрономически явления, които ще можем да наблюдаваме през 2024 година и как се подготвят астронавтите за тях? Подробности разказа Пенчо Маркишки – физик от Националната астрономеческа обсерватория Рожен при БАН, част от катедра "Астрономия" при Софийския университет "Св. Климент Охридски", в предаването "Ритъмът на столицата".
"На 28 октомври 2023 година станахме свидетели на частично лунно затъмнение. Видяно беше и "червено сияние", което не е особено положително, тъй като отразява опасни влияния на слънчевата активност, които могат да предизвикат щети, ако изригванията бъдат по-силни", обобщи Маркишки.
"Пикът на слънчевата активност всъщност е тази година и е възможно през 2024-та да наблюдаваме още такива явления, както и през следващата 2025 година", посочи той.
Ако полярните явления се случат с висока интензивност, може да подложат на изпитание както съобщителните системи, така и електропреносната мрежа и орбитата на всички спътници около земята, подчерта физикът.
Могат ли да се проследяват слънчевите изригвания?
"Слънчевата активност е на 11-годишни периоди, като нейният максимум е през 2024 г., Донякъде могат да бъдат проследени, но донякъде са и непредвидими тези явления. Те могат да се прогнозират, когато слънчевите изригвания се случват в екваториалната област на слънцето и когато изстреляната от тях слънчева плазма, или т. нар. "слънчев вятър" е в посока към земята, което за наш късмет не винаги е факт", поясни Пенчо Маркишки.
По думите му тази година ще можем да наблюдаваме две слънчеви и две лунни затъмнения. След 2020 година, всички останали години са с по 4 затъмнения, групирани в по два сезона на затъмнение, когато се случват по две затъмнения през интервал от 15 дни.
"Първото частично лунно затъмнение от полусянката на земята е на 25 март. То ще може да се наблюдава от Западна Европа, Западна Африка, Атлантика, Северна и Южна Америка, Гренландия и части от Арктика и Австралия, но няма да се види от България, защото за нас то ще настъпи след 9 часа сутринта, когато луната вече е залязла", уточни Пенчо Маркишки.
Затъмнението на 8 април ще е най-забележителното явление да тази година. То ще бъде пълно слънчево затъмнение и най-добре ще може да се наблюдава от Мексико и САЩ. По този повод много групи от любители и професионални астрономи ще се отправят на път за там, за да го изследват, каквато всъщност е обичайната практика. От България пълно слънчево затъмнение ще се наблюдава чак през 2081 година, каза още той.
Лунното затъмнение, което може да се наблюдава от страната ни ще се наблюдава на 17-ти срещу 18-ти септември. То ще бъде в малка фаза подобно на случилото се през октомври 2023. Около една десета от диаметъра на луната ще навлезе в земната сянка и ще се закрие само горната дясна част на лунния диск, няма да се наблюдава пълна фаза подчерта Маркишки.
Ще наблюдаваме и две комети, едната от които периодична от "халеев" тип, тъй като нейния орбитален период е близък до този на Халеевата комета – 71, 3 години. Тя е дванадесета поред открита след Халеевата, която знаем, че е първа – 1P/Halley.
"Периодичната комета ще можем да наблюдаваме с бинокъл от края на март до 17-18 април, вечер, ниско над западния хоризонт", обясни още Маркишки.
Още от интересния разговор с него, чуйте в интервюто на Елисавета Белеганска.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..