Курсове по паневритмия за начинаещи със Светла и Слав Славови от фондация "Слънчево":
"Курсът е от тази есен. В училище "Изгрев" децата я учат, от 22.3 я практикуваме на открито. Има паневритмия през лятото и през зимата. Тя съчетава изкуство, музика, литература, като учебен предмет. От септември децата изучават теорията и движенията. Можем да практикуваме 2-3 упражнения. Това е превенция в здравен и психологически план. Това е позитивен начин на започване на деня. Училището е иновативно и затова правим курсове за колеги и родители.
Преди влизането на България във Втората световна война е имало опит да се внедри паневритмия в училищата, може би утринната ведрина е нейно продължение. Историята е 80 годишна, има хиляди курсове. Родителите могат много свободно да я практикуват, докато учителите се опират на валидирани научни тестове. Методът трябва да бъде подкрепен. 12 години работим с деца, виждаме ефекта дори само от едно упражнение. Имахме проблеми с дисциплината само с деца, които по една или друга причина не са я практикували.
Паневритмията е организиращ и успокояващ фактор. Установили сме го и при дъщеря ни. Приложението на паневритмията в образователната система е важно. Завършили сме курс по паневритмия в НСА при доц.Людмила Червенкова, тя работеше с паневритмията като част от кинезитерапията. Това пренасяме в намалена форма при обучението на децата. Тя не е религиозна практика, доказано е юридически - имаме гимнастика с музика като тай-чи, йога и т.н.
Играе се по двойки и много помага на толерантността. Не сме видели минуси - създателят ѝ я предназначава за хора от 2 до поне 90 години. Сложността е само в заучаване последователността на движенията. Това е метод, не правим последователи на Учителя Дънов.
Провеждаме и курсове по слънчева педагогика. Учителят за да даде енергия, трябва и да я придобие. Както и положителната нагласа. Паневритмията благоприятства снижаването на агресивността. Тя е социализация, отношенията са партньорски."
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...