"През тази седмица бихме могли да направим един кръг от консултации. Изходът зависи от това колко ще бъде поляризирано поведението на най-голямата група – ПП-ДБ – СС. Те трябва да отговорят на няколко въпроса. Ключовият е биха ли подкрепили кандидат за председател на Общинския съвет, който не е от редиците на тяхната група. Това ще даде възможност да се посочи фигура, може би от малките формации, която да събере необходимите 31 гласа подкрепа", обясни Контрера, който предлага идеята заедно с проф. Вили Лилков.
Не бих определил поведението на ГЕРБ като бойкот, обясни още той в предаването "Преди всички".
"Чисто политически те действат логично. ГЕРБ поддържат тезата, че временен избор на председател не е решение, а трябва да има ясно мнозинство. Но на този етап това е невъзможно".
Карлос Контрера коментира изразените от ГЕРБ опасения за работа с плаващи мнозинства в съвета.
"Ние с проф. Лилков сме дали решение за избягване на плаващи мнозинства. При временно избран председател Председателският съвет, определяйки дневния ред, няма да включва доклади, по които има възражения от която и да е от политическите групи".
Той обясни, че един председател, избран за определен период от време, би могъл да работи до приемането на бюджета.
"Още от 30 ноември в залата на Общинския съвет развивам тезата за временен председател за определен срок. Една част от общинските съветници възприемат това да бъде до разглеждането на бюджета. До 15 януари той трябва да бъде внесен и представен за публично обсъждане. След това Общинският съвет трябва да го разгледа в срок от 45 работни дни. Това означава, че временен председател ще може да действа до края на февруари - началото на март. После би могъл да подаде оставка или да продължи до друг срок".
Ясно мнозинство на този етап няма как да има, защото нито една от големите групи не е склонна да колаборира по някакъв начин с "Продължаваме Промяната", смята общинският съветник.
"Разглеждането на бюджета не гарантира неговото приемане, защото няма ясно мнозинство, което да застане зад този най-важен документ за Столична община. Но ние сме длъжни да дадем възможност Общинският съвет да заработи и да бъдат поставени актуалните въпроси, включително и темата за бюджета, за да бъдат обсъдени.
Има теми, които винаги са били консенсусни, без значение каква е конфигурацията в Общинския съвет. Например подробните устройствени планове, които са свързани с изграждане на улици, изкупуването и отчуждаването на частни имоти за публични нужди и социалните програми. Има достатъчно работа. Ще дадем и възможност на администрацията да направи предложения".
Групата на ПП-ДБ-СС засега е единен субект, но не е хoмогенен, мисли Контрера. Според него, представителите на "Спаси София“ се оказват "най - голямата пречка за формирането на каквото и да е съгласие с ГЕРБ".
"Те категорично начертаха червени линии, които не кореспондират с тежестта на цялата им група. Очевидно е, че с 23 общински съветници не можеш да вземеш цялата власт. Това доведе и до втвърдяване на позицията на ГЕРБ".
Ситуацията в София в момента е заложник на случващото се в държавата и "вероятно върви тежък задкулисен пазарлък между т.нар. сглобка, който включва и разпределение на министeрства", посочи Контрера.
"Управлението в София е една от разменните монети".
Той коментира подозренията, че има желание за провеждане на частични избори за Общински съвет.
"Хипотезата за избори беше вкарана в политическото говорене като плашило. Първо на въоръжение беше взето от ПП. Представителите на ГЕРБ охотно също прегърнаха теза теза и се плашат взаимно с избори.
Моята оценка е, че ако има избори за Общински съвет, и Промяната, и ГЕРБ ще загубят още повече"
Цялото интервю на Силвия Великова с Карлос Контрера може да чуете в звуковия файл.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..