Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карлос Контрера: Ситуацията в София е заложник на случващото се в държавата

"Не бих определил поведението на ГЕРБ като бойкот"

| Интервю
Карлос Контрера
"Ние сме в една шизофренна ситуация – на национално ниво ГЕРБ, ДБ и ПП управляват цялата държава. Там може, а на общинско ниво се оказва, че не може. Как за по-голямото може, а за по-малкото не може?!" Това коментира пред БНР Карлос Контрера, общински съветник от ВМРО. 

Формирането на ясно мнозинство възпрепятства и избора на председател на  Столичния общински съвет. На 11 януари ще стане ясно дали ще бъде отблокиран този процес. За тази дата е насрочено следващото заседание на местния парламент в София. Общинарите вече направиха няколко неуспешни опита. Сега от по-малките групи в Общинския съвет предлагат формулата за временен председател, докато се събере съгласие за избор на постоянен. 

"През тази седмица бихме могли да направим един кръг от консултации. Изходът зависи от това колко ще бъде поляризирано поведението на най-голямата група – ПП-ДБ – СС. Те трябва да отговорят на няколко въпроса. Ключовият е биха ли подкрепили кандидат за председател на Общинския съвет, който не е от редиците на тяхната група. Това ще даде възможност да се посочи фигура, може би от малките формации, която да събере необходимите 31 гласа подкрепа", обясни Контрера, който предлага идеята заедно с проф. Вили Лилков.

Не бих определил поведението на ГЕРБ като бойкот, обясни още той в предаването "Преди всички". 

"Чисто политически те действат логично. ГЕРБ поддържат тезата, че временен избор на председател не е решение, а трябва да има ясно мнозинство. Но на този етап това е невъзможно".

Карлос Контрера коментира изразените от ГЕРБ опасения за работа с плаващи мнозинства в съвета. 

"Ние с проф. Лилков сме дали решение за избягване на плаващи мнозинства. При временно избран председател Председателският съвет, определяйки дневния ред, няма да включва доклади, по които има възражения от която и да е от политическите групи". 

Той обясни, че един председател, избран за определен период от време, би могъл да работи до приемането на бюджета. 

"Още от 30 ноември в залата на Общинския съвет развивам тезата за временен председател за определен срок. Една част от общинските съветници възприемат това да бъде до разглеждането на бюджета. До 15 януари той трябва да бъде внесен и представен за публично обсъждане. След това Общинският съвет трябва да го разгледа  в срок от 45 работни дни. Това означава, че временен председател ще може да действа до края на февруари - началото на март. После би могъл да подаде оставка или да продължи до друг срок".

Ясно мнозинство на този етап няма как да има, защото нито една от големите групи не е склонна да колаборира по някакъв начин с "Продължаваме Промяната", смята общинският съветник.  

"Разглеждането на бюджета не гарантира неговото приемане, защото няма ясно мнозинство, което да застане зад този най-важен документ за Столична община. Но ние сме длъжни да дадем възможност Общинският съвет да заработи и да бъдат поставени актуалните въпроси, включително и темата за бюджета, за да бъдат обсъдени. 

Има теми, които винаги са били консенсусни, без значение каква е конфигурацията в Общинския съвет. Например подробните устройствени планове, които са свързани с изграждане на улици, изкупуването и отчуждаването на частни имоти за публични нужди и социалните програми. Има достатъчно работа. Ще дадем и възможност на администрацията да направи предложения". 

Групата на ПП-ДБ-СС засега е единен субект, но не е хoмогенен, мисли Контрера. Според него, представителите на "Спаси София“ се оказват "най - голямата пречка за формирането на каквото и да е съгласие с ГЕРБ"

"Те категорично начертаха червени линии, които не кореспондират с тежестта на цялата им група. Очевидно е, че с 23 общински съветници не можеш да вземеш цялата власт. Това доведе и до втвърдяване на позицията на ГЕРБ".

Ситуацията в София в момента е заложник на случващото се в държавата и "вероятно върви тежък задкулисен пазарлък между т.нар. сглобка, който включва и разпределение на министeрства", посочи Контрера.

"Управлението в София е една от разменните монети".

Той коментира подозренията, че има желание за провеждане на частични избори за Общински съвет.

"Хипотезата за избори беше вкарана в политическото говорене като плашило. Първо на въоръжение беше взето от ПП. Представителите на ГЕРБ охотно също прегърнаха теза теза и се плашат взаимно с избори.

Моята оценка е, че ако има избори за Общински съвет, и Промяната, и ГЕРБ ще загубят още повече"

Цялото интервю на Силвия Великова с Карлос Контрера може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59