Ръководството на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) в България започва работа по предложения за промени в законодателството, с които да бъдат променени статутът на студентските общежития по отношение на потреблението на електроенергия и битови отпадъци.
В момента студентите, настанени в общежития заплащат потребената електроенергия по цени като за промишлени потребители, въпреки че дейността им е с чисто социален характер и в тях не се извършва производство.
В последните три години в условията на коронавирусната пандемия от НПСС многократно настояваха за ползването на компенсации за студентските общежития, за да бъдат намалени сметките на студентите. Това се наложи с оглед на високите цени за електроенергия за небитовите потребители.
Ако някъде в България има студентски общежития, чието потребление на електроенергия се заплаща по ценоразпис за битови потребители, то това е след договорка със съответното електроразпределително дружество.
„В София обаче почти навсякъде са монтирани електромери във всяка стая, мога да ви донеса бележка за 500 лева сметка на стая - коментира пред БНР-Радио София Даниел Парушев, председател на НПСС. - Нужна е национална отговорна политика по въпроса с таксуването на електроенергията. Държавата трябва да се намеси и да определи жилищата, в които студентите живеят, като битови, за да може да не се натоварва сметката за издръжка на студента. Промените могат да се случат.“
Парушев отбеляза, че повечето студентски общежития не са ремонтирани от 50 и повече години. Ако бъде направена проверка, може би около 35 блока в цялата страна ще бъдат затворени за обитаване.
В парламентарната бюджетна комисия през декември е проявено разбиране и през следващите 3 години предстоят ремонти на общежитията. За целта ще бъдат отпуснати 200 млн. лева до 2026 година. Ще бъдат обходени блоковете за студенти и ще бъдат оценени по определени критерии.
Чуйте разговора на Невена Николова.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..