Формулите за (не)коалиция и ротация в управлението не може да се пренасят от национално на софийско ниво. Столичният общински съвет (СОС) няма функциите на Народното събрание, което трябва да подкрепя правителството.
София си има избран кмет, който има нужда от функциониращ Общински съвет.
Не е жизнено необходима формална коалиция, както настояват от ГЕРБ.
За кризата с председател на СОС обаче решение трябва и може да се намери, стига да има желание, воля и здрав разум.
Това коментира пред БНР-Радио София политологът Даниел Смилов, програмен директор на Центъра за либерални стратегии.
По думите му редно е най-многочислената група общински съветници да излъчи председател на СОС.
Представителството на ГЕРБ вече е намляло, кандидатът за кмет, който не спечели на местните избори, беше спуснат от партийното ръководство.
Реваншизъм от страна на ГЕРБ може да изнерви хората.
Саботирането работата на СОС е общ сценарий, а ротационното председателство и други екзотични предложения могат да са само част от него.
При сформирането на правителството ротационно председателство беше допустимо и се реализира, защото там двете политически формации бяха с близка тежест.
В СОС ситуацията не е такава и ротационната формула тук е неуместна.
Когато Общинският съвет в София започне работа, членовете на ГЕРБ ще могат да прокарват политики, които според тях са добри. Иначе групата ѝ прави града заложник на тънки партийни сметки и това е жалко.
„Виждаме, че националното управление показва добри резултати - приемливи се оказаха и финансовото състояние, бюджетът, и международният рейтинг, износът… Няма криза или дефицити, с каквито ни плашеха. Успокоението в националното управление се надявам да се прелее и на софийска почва“, допълни Смилов.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...