Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството и културата няма да бъдат засегнати от изкуствения интелект

Суни Данаджъ
Снимка: радио София

Sofia Art Fair е трансформиращо визуално/културно изживяване, което събира художници, колекционери и ентусиасти на изкуството от цял свят. Събитието има за цел да преосмисли арт пейзажа в България, като демонстрира жизненото многообразие на съвременното изкуство, насърчава междукултурния диалог, отбелязва уникалните творчески изрази и допринесе за растежа пазара на изкуство в България. Събеседник ни е основателят Суни Данаджъ:

"Събитието ще е от 3-6 октомври. Етапите са няколко. Започваме с open call, журито ще избере конкретните участници, ще се обособи програмата. Предстоят срещи с галеристи и с хора от гилдията. Дошло е време. Художниците са малко маргинализирани. Изкуството и културата няма да бъдат засегнати от изкуствения интелект.

Не всеки проявява желание да следи тенденциите в изкуството. Покупката на произведение на изкуството е емоционален акт. Колекциите и покупките с инвестиционна цел са различно нещо. Обръщаме се и към колекционерите, и към по-широка публика. Направихме маркетингово изследване за нагласите относно развитието на пазара на изкуство. Другата тема е какво се случва със завършващите живопис, скулпрура, арт-мениджмънт.

Отворени сме за участие на европейски галерии, важното е да има обмен, мрежа от контакти. Освен конкретната изложбена част, ще я има и гейминг индустрията, която е тясно обвързана с изкуството. Галериите и организации като нашата могат да подпомогнат развитието на един артист. Има стипендии, фондации, изцяло ангажирани с проекти на млади таланти. В обособена зона при нас ще участват млади български артисти, които имат нужда да бъдат показани на светло.

Изкуството ни идентифицира като общество. Важно е да подкрепяме талантите. Стига с клишетата. Престижно е да се занимаваш с изкуство. Артистите са емоционално раними същества, те показват цялата си емоция на нас. Най-развити са продажбите на стари майстори, тези на съвременно изкуство не могат да бъдат проследени. В проучването ни, 70% от записаните се интересуват от кураторските обиколки и срещите с художниците.

Трябва да спрат притесненията, че ако ходиш на изложба може нищо да не разбереш. Искаме събитието да е отворено, идеите да се обменят, всеки да може да извлече максимума от такава среща."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00