Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 18 януари

Bluba Lu ще представи албума си "Гравитация", посветен на архитекти модернисти

Константин Кацарски в "Радиокафе"

Формацията Bluba Lu – Константин Кацарски, Димитър Паскалев и Любо Цанев е в очакване на своя нов албум "Гравитация", който ще представят с концерт на 18 януари 2024 г.

Вдъхновението за албума "Гравитация" се ражда в спонтанен разказ на истории за архитекти-модернисти, създатели на модерната съвременна архитектура и на градската среда.

Всяко парче от албума носи името на различен архитект-модернист от началото на XX век. Композициите преплитат перкусии, китара, пиано и симфоничен оркестър и напомнят на минималистични звукови картини, предлагайки нов прочит на модерността.

Всичко започва от историята на едно от ярките имена в архитектурата, на които е посветена най-дългата пиеса в албума - датския архитект Йорн Утсон, Той е създател на операта в Копенхаген и тази в Сидни, Австралия, чиято външна фасада е изцяло негово дело. Поради неблагоприятни обстоятелства архитектът е прокуден от Австралия и не успява да довърши своя проект. Във вътрешното изграждане на сградата са намесени и други архитекти, но външността се запазва оригинална и до днес. В по късни години от живота си Утсон получава признание от австралийското правителство и днес е всеизвестно, че операта е негово дело, разказва Константин Кацарски.


"Представяхме си я точно за него и тя се получи в 3 части, която решихме да наречем "Соната Утсон". Тръгнахме от тази история и това беше първото парче, което записахме, след което започнахме да правим нови композиции, които свързвахме с отделни личности", допълва той.

Така създават пет тридесетминутни композиции, които са обединени под името "Гравитация", която пък е посветена на американски архитект, инженер, конструктор, изобретател, поет и философ. Повече за неговите изобретения, ще чуете в разговора.

На един музикант му трябва съвсем малко, за да бъде провокиран и да даде начало на някаква идея, твърди Кацарски. Всъщност, идеята за албум със звуците на града изобщо не е чужда на Bluba Lu.

"Направихме един проект малко преди пандемията. За музика в градска среда имаше няколко сгради, в които звучеше точно тази музика, като ние трябваше да посетим тези сгради, да замерим каква е акустиката вътре, когато има хора, които си говорят, да направим музика, която да не попада в спектъра на говора така че, те да могат да се наслаждават на музиката, без това да пречи на общуването помежду им", обясни Константин Кацарски

Тук вмъкваме малката, но значителна подробност, че Димитър Паскалев, освен част от Bluba Lu e виден, напредничав и безкрайно интересен архитект, който е носител на награда за сграда на годината, а Константин Кацарски определено можем да наречем музикален архитект.

Чуйте интересния разговор в звуковия файл и посетете представянето на албума "Гравитация" на 18 януари, а историята на архитектите на които е посветен може да проследите от интернет страницата на Bluba Lu.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон

В петък (05.07.24 г.) Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист..

публикувано на 04.07.24 в 13:41
Инес Симеонова

Инес Симеонова - за първи път солист на Нов симфоничен оркестър

В първия ден на юли Нов симфоничен оркестър ще представи една класическа (във всеки смисъл на тази дума) програма . Започва с увертюра  „Егмонт“ на Бетовен и завършва с една симфония, солидна и монументална като катедрала – Четвъртата на Брамс. Между тях красиво е разположен един от концертите на Моцарт (номер 21 в до мажор) – тук солист..

публикувано на 28.06.24 в 11:02

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев“ в Боровец през август.  Директорът на фестивала Татяна Илиева обясни: "Фестивалът няма и никога не е имал комерсиална цел. Единствената цел на събитието е много благородна - да се подпомогне развитието на летния планински туризъм в курортния комплекс..

публикувано на 27.06.24 в 10:05

Музикалната кулминация тази седмица е на сцената на Sofia Live Fest

Четвъртото издание на Sofia Live Festival вече „чука на вратата“. От 21 до 23 юни  (този уикенд) на Арена София (Колодрума) в Борисовата градина ще могат да се видят, чуят и снимат изпълнители като американското хип-хоп дуо Atmosphere , магнетичната Selah Sue , нидерландската култова изпълнителка Kovacs , американският диджей и..

публикувано на 18.06.24 в 11:41

Лили Иванова получи огърлие "Златен век"

Лили Иванова получи огърлие "Златен век" от Министерството на културата на концерта си във Велико Търново. То ѝ бе връчено от служебния министър Найден Тодоров за нейните заслуги към българската музика, която, както той посочи, е немислима без нея. Това съобщи БТА. Да бъде човек на концерт на Лили Иванова е като да открие четирилистна..

публикувано на 04.06.24 в 11:24