Идеята хората да могат да се прегледат при друг общопрактикуващ лекар, когато техният отсъства не е нова. От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) са предлагали възможността и преди, но сега е удобен момент да се обсъди и приеме с анекса към новия Национален рамков договор.
Пред БНР-Радио София председателят на сдружението доц. д-р Любомир Киров уточни, че това няма да отмени задължението личните лекари да посочват свой заместник, но все пак има ситуации, когато и той е болен, например.
„Възможността ще облекчи пациентите и ще направи системата по-гъвкава. Има места в страната, където гъстотата на лекари не е голяма и достатъчна, за да се намери лесно заместник. И сега съществува т.нар. инцидентно посещение“, поясни доц. Киров.
При хроничноболни – с хипертония, диабет и диспансеризирани, от организацията предлагат при отсъствие на личния лекар да става автоматично удължаване на рецептата за съответното лечение, но за не повече от 30 дни, и то ако пациентът няма оплаквания.
„Ако не стане с този анекс, всичко това може да се обсъди спокойно и да се подготви. Трябва да е добре регламентирано, формулирано и контролирано“, допълни доц. Киров.
Той призова хората да се възползват от заложените профилактични прегледи и се обяви категорично против диференциация на заплащането на ОПЛ в зависимост от обхвата на пациентската листа. И допусна, че може лекарите, които имат повече извършени прегледи от средно проведените в страната, да бъдат допълнително стимулирани с някаква премия.
За специализацията (по обща медицина) може да се усъвършенства съответната наредба и да се отстранят някои административни пречки. Това би помогнало да се осигурят достатъчно кадри в системата на първичната медицинска помощ.
Чуйте разговора на Невена Николова.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..