Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борбата за кадри става ожесточена

Вдигането на минималната заплата няма да промени пазара на труда

Най-ниска е безработицата в София – 1, 6%

Снимка: bia-bg.com

Минималната работна заплата се увеличи в началото на тази година и достигна 933 лева. В същото време, средно шестима безработни кандидатстват за едно работно място, а безработицата за страната е малко над 5,5 на сто, според последните данни на Агенцията по заетостта.

Очаквано най-ниска е безработицата в София – 1, 6%, на второ място  е област Варна с 3,5 на сто, а на срещуположни позиции са Видин и Монтана, съответно с 13 и 15%.

Данните сочат, че хората без препитание под 29-годишна възраст за цялата страна са малко под 19 хиляди души.
С най-много безработни младежи са градовете София, Благоевград и Пловдив.

  • Какъв пазар на труда да очакваме през 2024 г.?
    Ще успеем ли да запълним огромния дефицит на търсени служители?
    Какви са нагласите на младите хора да се реализират в страната?
    Как повишението на минималната работна заплата ще се отрази на пазара на труда у нас?

Събеседник по тези въпроси  в предаването „Ритъмът на столицата“ е  Надя Василева - председател на Българската конфедерация по заетостта.

Надя Василева, председател на БКЗ

По думите ѝ в посочените данни изненада няма.

"Бих казала, че това е съвсем нормално развитие на нещата в условията, в които се намира страната ни – неблагоприятна демографска структура, по-голям процент възрастно население и по-малко младо, по-голяма емиграция и по-малка имиграция, тези обстоятелства оформят един доста труден пазар на труда, посочи тя. Забелязва се голям спад на работоспособното население, срив на работещите, въпреки че отчетената безработица е с по-малко от 1% увеличена в сравнение с миналата година, но коефициентът на заместване е притеснително нисък, пада под 60, което означава, че на 100 души напускащи пазара на труда, едва 60 ги заместват", допълни Василева.

Този немалък проблем води до ожесточена борба за кадри, която се изостря и работодателите много трудно успяват да запълнят отворените работни места. Забелязва се и увеличение на новите позиции на пазара на труда, около 9%, но само 30% от отворените работни места се затварят, подчертават експертите. Турбуленции се наблюдават и в някои бизнес сфери.

"Този тренд ще се запази и тази година, но се надявам все пак, работодателите да успеят да затворят повече позиции", каза още Надя Василева.

Според нея с увеличаването на минималната работна заплата нищо съществено няма да се промени, но по-притеснително би било то за работодателите, които имат проблеми, тъй като повишението не е обвързано с резултата.

"Напоследък това, което забелязваме като нова тенденция, е преминаването към нов операционен модел, базиран на наличните умения и квалификации, които са водещи и определят позициите в компанията, търсенето на кадри ще продължи във всички сектори, като най-голям проблем с набирането на хора ще има в секторите с най-масови назначения – производството, туризма, ресторантьорството, селското стопанство, разкри Надя Василева.

Още по темата, чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53