Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ходенето по буквите на Марин Бодаков - история за живата българска литература

Снимка: Издателство „Точица“

Излезе "Ходене по буквите“ – том I от Марин Бодаков. Книгата съдържа избрани статии и рецензии от едноименната рубрика на автора, излизаща във в. "Култура".

Повече за изданието разказа пред Радио София, Зорница Христова.

Една книга, която има за свой предмет паметта на нашата литература – от една страна, това, което остава от нашето време, а от друга е пример за възможностите на културната журналистика, да достигне до различни територии, да говори на различни езици, да съживява различни места от литературния свят и начинът, по който общуваме чрез думите, посочи тя и допълни:

"Сборникът включва статии от 1997 до 2013 г. във вестник "Култура", които са се опитвали да проследят процесите в нашата литература в дълбочина и са направили това сладкодумно, смешно на моменти, но винаги задълбочено. Той представлява една литературна история, която не е само история на видимите факти – обикновено литературните истории включват само отпечатаните книги и статии постфактум, а това е литературна история, писана на момента. Тя включва целия жизнен процес на литературата, не дисекция на откъснато растение, на нещо вече мъртво, а запис, кадри, които събрани заедно онагледяват като във видеозапис самото случващо се живо създание, каквото е българската литература.“

Този сборник съдържа както рецензии за книги, което бе гръбнакът на рубриката “Ходене по буквите“, също и литературни спорове за случили се литературни събития, за нещо, което би трябвало да има определена тежест, а се е получило другояче, за напрежения, за опити да се наложи едно литературно събитие, за друго културно събитие, което твърде много усяда, закостенява и започва да губи своя характер, съдържа дори литературни разговори – официални и неофициални – това е жива материя и нейният живец се усеща много силно в книгата, анализира Зорница Христова.

Тенденциите уловени в реално време и в тяхната взаимовръзка.

"Едно от големите предимства на статиите в тази книга е, че никоя от тях не е писана изолирано, в тях личат бързите прибежки до прочита на съседни книги, до други литературни явления. Понякога книгите, които се рецензират, са обединени на място, чрез някаква установена между тях логическа връзка, нещо, което много трудно откриваме в съвременната литературна критика", изтъкна тя.

Рецензиите, писани в 10-годишен период назад във времето, са доста точни и проникновени, не биха ни учудили констатациите и прочитите, а само тяхната дата. Това се дължи на едно основно изискване, което авторът на тази книга поставяше пред себе си – изискването за критическа искреност, рецензиите не са писани конюнктурно, нито с оглед силните на деня, оценките в тях са директни и честни с цялата експертност на която авторът е бил способен, твърди Зорница Христова.

С нея разговаря Лили Големинова. Чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерство на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20
Божидара Цонева

"Танцът и социалната промяна" във фокуса на третото Международно биенале на Микротанца

На 17 април ще се проведе третото Международно биенале на Микротанца 2025. Темата на тазгодишното издание е "Танцът и социалната промяна“. В рамките на един ден ще бъдат показани 6 танцови миниатюри от артисти от целия свят, с максимална дължина от 15 минути. Целта на фестивала е да използва формата на микротанца, кратките и интензивни..

публикувано на 15.04.25 в 13:59

Проф. Николай Овчаров прави панорама на Второто българско царство

Проф. Николай Овчаров представи книгата си “Аристокрацията при Второто българско царство” в предаването “Радиокафе” на Радио София. “Тази тема е част от моите проучвания в продължение на десетилетия не само археологически, но и исторически. Ще припомня на слушателите, че преди година беше представена книгата “Великите владетели на Второто..

публикувано на 15.04.25 в 13:10
Васил Димитров - президент на Европейския музикален фестивал

Eвропейският музикален фестивал с предизвикателство към своята публика

“ Смисълът на международните музикални фестивали е в това, че те не са предназначени само за публиката, но и за музикантите , за да могат те да се сравнят, защото те са изключително заети, и рядко се случва да обърнат внимане какво се случва около тях, но е много полезно, защото това е класа, която може да спомогне да се подобри и нашата..

публикувано на 15.04.25 в 13:00