Според него, именно данните са новата суровина, както е било някога с нефта и те трябва да се използват. По думите на Маркула това води до различни предизвикателства и етични въпроси.
„Това е въпросът пред цялото ни общество – как да събираме тези данни, как да ги съхраняваме и използваме. Ето ви един пример от обсъжданията ни в Европейския комитет на регионите, заедно с европейските здравни синдикати – като знаем все повече за това как различните болести ни влияят и променят, как те са засягали нашите роднини, дори баби и дядовци, всички тези данни дават на лекарите по-широка база и повече информация, която лекарите да анализират и да намират конкретното решение и лечение. Или пък в сферата на транспорта – наличието на данни, включително в реално време, ни позволява вече да знаем къде има задръстване или пък катастрофа и да изберем откъде да минем, само поглеждайки телефона си. Това са само прости примери за използването на данните. И сега, ако преминем от данните към изкуствения интелект, трябва първо да кажем, че ние ще имаме нужда от все повече и повече компютърна мощ, във всяко едно отношение“, казва Марку Маркула.
По думите му, не трябва да забравяме, че данните не са само информация, а имат и други, по-сложни аспекти, свързани с нас като хора и трябва да бъдем изключително внимателни по отношение на етиката.
Като една от водещите страни в сферата на дигитализацията, във Финландия се планира увеличение на средствата за научна и изследователска дейност, добави Маркула. Според него са необходими партньорства и местни иновационни центрове, които са инкубатор за свежи идеи за справяне с предизвикателствата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...