Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Адриан Георгиев

Как технологиите и дигитализацията влияят върху музикалното образование

Проф. Адриан Георгиев

Проф. д-р Адриан Георгиев - зам.-декан на факултет "Наука за образованието и изкуствата", катедра "Музика и мултимедийни технологии" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" бе гост в предаването "Радиокафе" по повод 30-годишнината на департамента. 
Професионалният му път е свързан със Симфоничния оркестър на Българското национално радио, което дава тласък на по-нататъшната му преподавателска дейност.

"Винаги съм имал влечение към звукозапис, тонрежисура, това по някакъв начин впоследствие оформи моя професионален път, свързан със Софийския университет, със създаването на една нова иновативна специалност – „Медийни технологии и тонрежисура“, но не разглеждам това като нещо различно от работата ми като музикант", посочи той.

  • Образованието – тогава и сега

През 1995-1997 г. профилът на студентите беше по-различен, имаше доста повече свирещи студенти, които тогава се обучаваха в специалност "Музика" или "Музикална педагогика", профилът на кандидат-студентите днес е доста по-различен, все по-малко са инструментално подготвените кандидати за учителската професия, но пък от друга страна това е едно предизвикателство - да започнем да работим с хора, които просто харесват музиката като изкуство и в рамките на висшето си образование да придобият квалификация учител по музика", разказва проф. Георгиев.

"Дълго време се колебахме по какви критерии да приемаме нашите студенти – да има ли солфеж и елементарна теория на музиката, да няма ли, но някак си пандемията, за която вече забравихме, направи така, че да приемаме с държавни зрелостни изпити. Повярвайте, това не е невъзможно – от нотно неграмотни студенти в I курс, към края на II курс да бъдат напълно адекватни към теория на музиката и нещо, което се очаква от тях,  да бъдат завършени музикални педагози", допълни той.

Движим се доста добре, в добра позиция сме на пазара на труда, повече от 50-60% от завършилите специалност „Музика“ се реализират като учители по музика, има огромно търсене, не на последно място промяната в заплащането на учителската професия, вече е стимул, мотивацията на завършващите студенти е ключов елемент и именно тя ги реализира като професионалисти в сферата, отбеляза още проф. Адриан Георгиев.

През тази година той и колегите му отбелязват 30 години от първия випуск  по специалността "Музикална педагогика" (през 1994 г.)
Академичните тържества ще бъдат на 14, 15 и 16 май в Аулата на СУ, предвижда е специална конференция и концерт, на който ще бъдат поканени вече реализирани студенти и възпитаници.

Освен преподавателите по музика, в катедра "Музика и мултимедийни технологии" се обучават кадри по направление "Музикално и танцово изкуство" и по специалност "Медийни технологии и тон режисура".

"За някои това е просто фактология, но всъщност е изключително тежък процес, свързан с регулацията във висшето образование в България - поясни проф. Георгиев. - С гордост след 2017 г-, катедрата започва да работи и в областта на технологичната сфера, обучаваме студенти и в специалност "Медийни технологии и тон режисура" с една бакалавърска и няколко магистърски програми – "Аудиовизуален дизайн" и "Аудио-визуална реставрация". Всъщност, съвременните медии са изцяло дигитални, така че няма как да говорим за звукорежисурата и тонрежисурата като професия, без да отделяме изключително голямо внимание в това, нашите студенти да бъдат дигитално подготвени", каза още той.

В разговора ще чуете коментара му за развитието на технологиите от 60-те години до днес, за процеса на дигитализация през последния четвърт век и новото предизвикателство днес – изкуствения интелект, на който сериозно се е посветил изследователският институт към Софийския университет, за бъдещите проекти и нови посоки в образованието.

С проф. Адриан Георгиев разговаря Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валежите от сняг спират, но остава студено

През днешния ден валежите от сняг в североизточните райони ще започнат да спират, но в Югоизточна България все още на много места ще продължи да вали сняг, в крайните югоизточни райони – дъжд и сняг. В източната част от страната ще продължи да духа умерен и временно силен вятър от север-североизток, съобщават от Националния институт по метеорология и..

публикувано на 19.02.25 в 07:20

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03