Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще станат ли безплатни електронните извинителни бележки?

Д-р Гергана Николова
Снимка: Ани Петрова

За липсата на регулация при издаването на извинителните електронни бележки при учениците сигнализираха потребители в социалните мрежи. По думите им документът може да струва на родителите 20 или повече лева. Позицията на Министерството на здравеопазването е, че въпросът за заплащането от страна на пациентите и за формирането на цените на услугите извън задължителното здравно осигуряване, е въпрос на законово решение. Налице е законова и подзаконова регулация.

Съгласно чл. 52 от Закона за здравното осигуряване изпълнителите на медицинска помощ, сключили договор с НЗОК за оказване на медицинска помощ, включена в пакета, са длъжни да оказват на задължително здравноосигурените лица, без да изискват и приемат от тях плащане и/или доплащане, съответната медицинска помощ.

По темата говори д-р Гергана Николова - член на УС на Българския лекарски съюз и на НСОПЛ.

"За бележките се изговори толкова много и аз мисля, че в нашата система в последно време други проблеми няма освен бележките. Това, за което непрекъснато обясняваме е, че това е дейност, която е извън основния пакет дейности, които се заплащат от НЗОК, с която ние имаме сключени договори за осъществяване на медицинска помощ. Всяка една такава дейност, която е извън пакета от тези определени от наредбата може при нас като търговски дружества и фирми да бъде с образувана цена, която няма как да бъде еднаква за различните лечебни заведения. Защото ако ние определим една цена, това е картелно споразумение", заяви д-р Николова.

Относно това, че издадените електронни извинителни бележки на учениците са видими в тяхното електронно досие тя каза:

"Аз не мога да видя вашето електронно досие, не мога да видя и на никого, защото аз нямам достъп. И това мен не ме облекчава по никакъв начин. За мен най-малкият проблем е това да видя, че е издадена медицинска бележка. За мен проблемът е в това, че аз не мога да видя този пациент къде е ходил, какво е назначено, какво му е дадено. Хората не са длъжни да могат да кажат и да интерпретират всичко, което се е случило в кабинета на лекаря. За това нещо отдавна се говори, има и издадена наредба, която е определила, че лекарите трябва да имат достъп до досието. Говорим за личните лекари на техните пациенти, защото ако аз ви изпратя на кардиолог, а той ви изпрати на невролог и оттам на офталмолог, аз не можа да видя нито какво ви е дал неврологът, нито какво ви е назначил, нито каква ви е терапията, нито какви са ви изследванията."


Тъй като в зимните месеци се разраства грипната епидемия, д-р Николова сподели, че превантивните мерки се взимат октомври и ноември, когато лекарите са призовавали хората да си направят ваксина срещу сезонен грип. По думите й все още можем да се ваксинираме, ако има ваксини.

"Другото, за което говорим и то не е само пак в момента, в който дойде грипната вълна е, когато отидем на море. Влизането във водата, да се печем, да сме на топло, да сме на студено, за да можем да свикнем и да не реагираме по патологичен начин на температурните разлики. Организмът да се е закалил", каза тя и добави, че застоялият въздух и запрашената среда, както и нередовната консумация на плодове и зеленчуци също са предпоставка да сме по-податливи на грип.

Д-р Гергана Николова призова когато сме болни да носим маски, защото можем да заразим и околните. Тя отбеляза, че антибиотици се пият само тогава, когато са назначени от лекар и антибиотичната терапия не е срещу вирусни заболявания, а е само срещу бактериални инфекции. Освен това каза, че има пациенти, които едновременно са болни от грип и от ковид и препоръча на хората да си правят тест, за да знаят лекарите какво лекуват, защото симптоматиката може да е една и съща, но терапията е различна.

"В медицината 2+2 не винаги е четири и затова и нашата работа е трудна и много отговорна, защото няма схема. Не е математика, не е инженерство. Медицината е изкуство, а не само наука", заяви д-р Николова.


Повече подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След серия от нападения в столичния район "Оборище", живеещите настояват за законодателни промени

След серия от нападения в столичния район "Оборище", заради зачестилите инциденти с жени, а в някои случаи и с деца, районната администрация организира среща с граждани и полицаи. Добрата новина е, че и двамата са задържани и настанени за лечение. Става дума за психично болни мъже, които водят скитнически начин на живот. Единият има криминални прояви и..

публикувано на 28.11.24 в 08:58

Временно закриват трамвайни линии 20 и 23

Заради разширението на мрежата на метрото се въвежда промяна в организация на движението, съобщават от Столичната община. От 28.11.2024 г. до 05.12.2024 г. /включително/ трамваите по линия № 21 ще работят в делник, предпразник и празник, а трамвайни линии №№ 20 и 23 се закриват. Разкрива се временна автобусна линия № 20ТМ , която ще се движи по..

публикувано на 28.11.24 в 08:15

СОС гласува дали да отпусне средства за нова апаратура в общински лечебни заведения

Комисията по здравеопазване към Столичния общински съвет подкрепи всички предложенията за подобряване на условията за диагностициране и лечение на пациентите в София. На днешното си заседание СОС ще гласува дали да се отпуснат средства за покупка на апаратура и ремонти в общински лечебни заведения за над 2 млн. лева. Университетската Първа МБАЛ "Св. Йоан..

публикувано на 28.11.24 в 07:40

Очаква ни слънчево време с разкъсана висока и средна облачност

През днешния ден ще преобладава слънчево време с разкъсана висока и средна облачност. Мъгливо ще се задържи в западната част на Дунавската равнина, докато видимостта в останалите райони около обяд ще се подобри, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще духа слаб източен вятър, а в източните райони и временно умерен от югоизток...

публикувано на 28.11.24 в 07:15

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58