"Вече в три висши училища се проведоха събрания, имахме внесени декларации и стартира подписка за събиране не само на синдикалните членове, естествено първо на тях и след това на всички наши колеги, работещи в системата. Този процес обхваща ниските доходи и неравенствата изцяло във висшите училища. Искам да подчертая, защото чух акад. Денков да казва, че ще прави анализ на всички с какви доходи разполагат. Добре е да погледне. Той ги има, но още веднъж да погледне, за да види, че неравенствата са най-силно изразени в държавните висши училища", каза тя.
По думите й тези 39 млн. лв., които са част от общите 375 млн. за увеличаване на доходите на хората са недостатъчни. По изчисление на данни от националната статистика и регистрационните карти от висшите училища, необходимите средства са 46 млн. лв.
"Но какво правим с увеличението на минималната работна заплата, която рефлектира към останалите неакадемични длъжности? Хора, които са продукт на висшето образование, продукт на нашия труд, завършили образователно-квалификационна степен "бакалавър" и такава "магистър" са с доходи близки до минималната работна заплата", добави проф. Вълчева.
Последното увеличение на възнагражденията в системата на висшето образование е било преди три години. По думите й в различните професионални направления коефициентът на базовата субсидия за един студент е различен. Най-нисък (1.65%) е в областта на педагогическите, социалните и икономическите науки, а най-висок е в областта на медицината (8.5%), както и към Министерство на отбраната (10.94%).
"Ние, като синдикати и Съвета на ректорите поискахме не по-малко от 50 млн. в комплексната оценка за качество. Защото за да можеш да имаш качествен учебен процес ти трябва да имаш реновирана лаборатория, подходяща учебна база със съответните необходими средства, за да може да онагледиш и да имаш иновативен процес", каза проф. Вълчева.
И отбеляза, че по отношение на квалификацията на учителите, тя не може да бъде съсредоточена в някакви извънобразователни форми (сдружения и други). Проф. Вълчева каза още:
"Да има Браншов колективен трудов договор е най-великата форма на справедливо управление в системата."
На 24 януари 2024 г. се очаква на първо четене да бъде разгледано изменение и допълнение в Закона за висшето образование.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..