В предаването "Добър вечер, София" се връщаме към събитието, на което бяха раздадени Деветите "Годишни награди" на Столичната библиотека за писател и читател на 2023 година.
За любителите на книгите фактите като статистика бяха повече от обнадеждаващи: читателската аудитория на библиотеката в момента наброява над 91 хиляди души, а над 60% от активните читатели са млади хора до 28 години. 1500 са посещенията дневно в Столичната библиотека, а за деветгодишната история на наградите се забелязва ръст на читателската аудитория над 3 пъти. Броят на заетите книги е повече от 2 пъти, а с обновяването на фонда, сградата и с многото приведени инициативи, библиотеката очаква своя 100 хиляден читател.
На официална церемония бяха наградени едни от най-обичаните и четени български писатели. Важно е да отбележим, че изборът за техните номинации се прави именно от читателската аудитория на библиотеката, въз основа на електронния каталог.
За "Писател на годината" 2023 очаквано и заслужено бе отличен Георги Господинов.
Поетесата Мирела Иванова, която получи приз в категорията "Поет на годината", бе гост в ефира на Радио София, за да ни разкрие своята гледна точка за това какви обстоятелства възродиха отново любовта към българската литература.
"Интересът и нестихващата страст да преоткриваме живота си чрез българската литература са много окуражаващи. Столичната библиотека положи неимоверни, много красиви усилия, за да предизвика този интерес, чрез редица неповторими инициативи: "Зелени библиотеки", конкурсът за млада поезия между софийските ученици, "Млада метафора", който също доведе млади хора, новооткритите филиали на библиотеката", посочи тя. Освен това каза, че усилията и любовта, с която екипът на Столичната библиотека прави всичко това, превръща сградата в един жив, привлекателен, духовен и книжовен център. Важно е да отбележим, че в библиотеката е наличен и дигитален каталог, от който също можем да избираме предпочитани книжни заглавия.
"Похвална е и прозорливостта на екипа на библиотеката в това, да бъдат модерни и едновременно да съхраняват паметта за книгата, за големите духовни фигури с откриването на мемориалните кабинети на Кирил Христов и Симеон Радев. Всъщност, провеждат една изключително далновидна, насочена в бъдещето политика за съхраняването на паметта за писаното слово.", отбеляза още Мирела Иванова.
"София се превърна в един важен, значим, интересен, културен мегаполис, в който се случват невероятни събития във всички сфери на изкуството и културата, дотолкова, че има дни, в които е трудно да направиш избор между великолепните възможности къде да отидеш – дали на изложба, на театър, или на концерт", посочи още тя.
По думите й въодушевяващо е колко много изкуство можем да обикнем и да поемем и най-важно е това, че то заразява в най-високите си измерения именно младите хора.
Да припомним, че през 2023 година празника на буквите и словото 24 май, беше белязан с наградата "Букър", с която бе отличен писателят Георги Господинов за книгата му "Времеубежище", която бе с великолепен превод на Анджела Родел, допринесъл за световната популярност на изданието.
"В момента най-престижните сгради в света са библиотеките, те са най-събиращите сгради, не просто за читатели, а за всякакви активности. На нас ни трябват места за събиране, книги за събиране, трябват ни хора за събиране", подчертава в своето изказване на връчването на Годишните награди на Столичната библиотека, самият Георги Господинов. Ще чуете изказване и на поета на Георги Константинов, също отличен на церемонията.
Още подробности от атмосферата на събитието, чуйте в разговора на Яна Спиридонова с поетесата Мирела Иванова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..