В предаването "Добър вечер, София" се връщаме към събитието, на което бяха раздадени Деветите "Годишни награди" на Столичната библиотека за писател и читател на 2023 година.
За любителите на книгите фактите като статистика бяха повече от обнадеждаващи: читателската аудитория на библиотеката в момента наброява над 91 хиляди души, а над 60% от активните читатели са млади хора до 28 години. 1500 са посещенията дневно в Столичната библиотека, а за деветгодишната история на наградите се забелязва ръст на читателската аудитория над 3 пъти. Броят на заетите книги е повече от 2 пъти, а с обновяването на фонда, сградата и с многото приведени инициативи, библиотеката очаква своя 100 хиляден читател.
На официална церемония бяха наградени едни от най-обичаните и четени български писатели. Важно е да отбележим, че изборът за техните номинации се прави именно от читателската аудитория на библиотеката, въз основа на електронния каталог.
За "Писател на годината" 2023 очаквано и заслужено бе отличен Георги Господинов.
Поетесата Мирела Иванова, която получи приз в категорията "Поет на годината", бе гост в ефира на Радио София, за да ни разкрие своята гледна точка за това какви обстоятелства възродиха отново любовта към българската литература.
"Интересът и нестихващата страст да преоткриваме живота си чрез българската литература са много окуражаващи. Столичната библиотека положи неимоверни, много красиви усилия, за да предизвика този интерес, чрез редица неповторими инициативи: "Зелени библиотеки", конкурсът за млада поезия между софийските ученици, "Млада метафора", който също доведе млади хора, новооткритите филиали на библиотеката", посочи тя. Освен това каза, че усилията и любовта, с която екипът на Столичната библиотека прави всичко това, превръща сградата в един жив, привлекателен, духовен и книжовен център. Важно е да отбележим, че в библиотеката е наличен и дигитален каталог, от който също можем да избираме предпочитани книжни заглавия.
"Похвална е и прозорливостта на екипа на библиотеката в това, да бъдат модерни и едновременно да съхраняват паметта за книгата, за големите духовни фигури с откриването на мемориалните кабинети на Кирил Христов и Симеон Радев. Всъщност, провеждат една изключително далновидна, насочена в бъдещето политика за съхраняването на паметта за писаното слово.", отбеляза още Мирела Иванова.
"София се превърна в един важен, значим, интересен, културен мегаполис, в който се случват невероятни събития във всички сфери на изкуството и културата, дотолкова, че има дни, в които е трудно да направиш избор между великолепните възможности къде да отидеш – дали на изложба, на театър, или на концерт", посочи още тя.
По думите й въодушевяващо е колко много изкуство можем да обикнем и да поемем и най-важно е това, че то заразява в най-високите си измерения именно младите хора.
Да припомним, че през 2023 година празника на буквите и словото 24 май, беше белязан с наградата "Букър", с която бе отличен писателят Георги Господинов за книгата му "Времеубежище", която бе с великолепен превод на Анджела Родел, допринесъл за световната популярност на изданието.
"В момента най-престижните сгради в света са библиотеките, те са най-събиращите сгради, не просто за читатели, а за всякакви активности. На нас ни трябват места за събиране, книги за събиране, трябват ни хора за събиране", подчертава в своето изказване на връчването на Годишните награди на Столичната библиотека, самият Георги Господинов. Ще чуете изказване и на поета на Георги Константинов, също отличен на церемонията.
Още подробности от атмосферата на събитието, чуйте в разговора на Яна Спиридонова с поетесата Мирела Иванова.
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..
За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения . Организатор е студентската..
Значителната облачност ще продължи. Ще има превалявания от дъжд, на повече места след обяд и вечерта в Южна България. Очакват се и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който през деня в западната част на Дунавската равнина временно ще се усили. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, дневните ще се повишат с 2-3..
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..