Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неизбежният съюз" предсказва сбъсъка между диктатурите и демокрацията

Тони Николов с книгата и с Гергана Пейкова

Книгата "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" на българския журналист в емиграция Александър Ликов предрича съюза между Германия и СССР шест месеца преди пакта Молотов-Рибентроп. Тя е написана на френски език, издадена е през февруари 1937 г. в Женева и ни връща в първите 30-40 години на ХХ век. Неин автор под псевдоним е българският журналист в емиграция от 1923 г. Александър Ликов (1887-1954). 

В книгата се прави паралел, от една страна между идеологията на фашизма и нацизма, а от друга на болшевизма. Авторът предрича съдбовния предстоящ съюз между Германия и СССР шест месеца преди подписването на пакта Рибентроп-Молотов.

Екземпляр от "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" се намира в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Метoдий", но до 1990 г. достъпът до него е бил забранен.

В предаването "Радиокафе" гостува Тони Николов – философ и журналист, главен редактор на Портал "Култура", преводач от френски, автор на предговора. Той разказа за извървения път от легендата за съществуването и до момента, в който е трябвало да напише отзив за нея. Всичко започва през 1995 година, по време на докторантските му години в Париж, когато се среща с Евгений Силянов – български дипломат на Царска България.

"Човекът, разказал ми пръв за тази необичайна творба – Евгений Силянов (1907–1997) – бе човек легенда, за когото трябва да кажа няколко думи. Български царски дипломат и френски журналист, син на Христо Силянов, летописеца на "Илинден", той побираше в себе си поне няколко български времена, странно сплитащи се в една перспектива в изтичащия ХХ в.", разказва Николов.

Научавайки за книгата той се посвещава на усърдно й търсене няколко години.

"Опитвахме в интернет да напишем някакво заглавие, но не излизаше книгата", разкрива той. Години по-късно през 2009, политикът Лъчезар Тошев му съобщава, че е открил изданието. При срещата им получава ксерокопие, на което е видно, че изданието е съхранявано в специален фонд.

"Което означаваше, че от 1941, когато книгата е подарена, до пролетта на 1990 година никой не е имал право да я чете без разрешение от службите", допълва Тони Николов.

Според Николов това не е тип журналистическа съдържаща репортажи, а по-скоро философски трактат.

"Тя се опитва да представи какво ще се случва с тоталитарните държави и диктатури срещу демокрациите. Обяснява какво представлява тоталитарната държава, която ти отнема свободата, взима ти ресурса, който бива впрегнат за армията. Но пропагандата ще промива мозъците на хората, карайки ги да да смятат, че са все по-щастливи, тласкайки ги към нови войни, защото диктатурата трябва да има завоевания, да живее с врага, имайки непрекъснато враг. Призивът на автора е да се консолидират демокрациите, доколкото са останали в Европа, прогнозира сблъсъкът на диктатурите, които ще се унищожат, но преди това ще се сближат, как ще се промени съзнанието на хората, какви нови хора ще създадат тези диктатури, колко е опасно всичко това", пояснява Тони Николов.

Събитията в "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" са прогнозирани 2 години (1937) преди да се случат по време на Втората световна война (1939). Това е един трактат по политическа философия на френски, написан с препратки към литературата, с много богата литературна и философска култура, отбелязва журналистът.

Откъде авторът на "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" е черпил информация за всичко написано, още интересни детайли за самия него, както и паралелите с днешната действителност, които са изключително интересни, чуйте в разговора с Тони Николов. С него разговаря Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57