Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Великова e носител на наградата "Сирак Скитник" 2023

Силвия Великова и вицепрезидентът Илияна Йотова
Снимка: Ани Петрова

Силвия Великова - водещ и репортер в програма "Хоризонт" на Българското национално радио (БНР), е големият победител на годишните награди "Сирак Скитник" за 2023 г. На церемония по връчването на отличията в Първо студио на БНР присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, председателят на парламентарната комисия по култура и медии Тома Биков, председателят на Обществения съвет на БНР Милена Димитрова, генералният директор на общественото радио Милен Митев. 

Силвия Великова: 

"БНР не е "Хоризонт", а всички програми на Радиото! Колегите от страната са невероятни, те могат да променят много неща! Благодаря на колегите - преди и днес, от предаването "Преди всички". Това е предаване - марка. По него бяха конструирани всички телевизионни сутрешни блокове. Благодаря на всички, които по пътя ми помагаха да бъда Репортерът! През 2004 година трябваше да бъда наказана и от президентски репортер да стана съдебен. Беше ми супер трудно и реших, че свършвам с репортерстването. Но по-стабилен и авторитетен ресор в нашата професия няма! Затова благодаря на всички, които тогава ме наказаха! През последните години за мен голяма школа е и предаването "Политически НЕкоректно". 

Наградата ѝ бе връчена от вицепрезидента Илияна Йотова: 

"Когато човек каже радио, това е БНР! Поздравявам всички за този невероятно интересен и богат календар, с който отбелязахте годишнините от раждането и от кончината на Сирак Скитник. Велика личност!... През годините поколения журналисти в Радиото са имали един стремеж - да няма празно съдържание в думите, които изричат, да спазват стандартите - да информираш, да образоваш, да създаваш културни стандарти, да създаваш мостове... В този век на свръхинформацията истината се завлича все по-дълбоко към дъното от един тежък камък - лъжата, дезинформацията. Но днес, когато се говори за информация, дошла от вашите студиа, това е емблема за достоверност! БНР създаде център за проверка на фактите, който се ползва от много други медии. Повече от пет години чакаме закон за борба с дезинформацията. Ние, журналистите, трябва да внимаваме как ще изглежда и в чии ръце ще попадне той, защото винаги стои изкушението такива закони - с такъв характер, да се ползват повече за заглушаване на истината... Радиото е могъщо интелектуално чудовище с много нови технологии. Заслужава да го подкрепяме и финансово, и морално, и с добра дума". 


Годишната награда за радиожурналистика

получи Златко Желев, ръководител на направление "Интернет портал" в Дирекция "Дигитални програми", за поредицата от тв студия, посветени на войната в Украйна и изборите у нас. 

Той благодари за отличието и за това, че трудът на хората в дигитална дирекция се забелязва и от Обществения съвет на БНР, защото, както нееднократно и директорът на "Дигитални програми" Иво Тодоров е отбелязвал - БНР не е само звук

"Затова: Гледайте радиото – хитовите ни видеоподкасти, за да сте в крак с медийната мода!", призова Желев. 

Златко Желев с Годишната награда за радиожурналистика. Тя му бе връчена от Тома Биков (снимка: Ани Петрова)
Наградата за радиопредаване, радиопроект, музикален проект или мултимедиен проект на БНР 

отиде при Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев", и проф. Боян Добрев, преподавател в Националната художествена академия, за виртуалната им изложба - мултимедиен проект "Да питаме Сирака – 140 години от рождението на Сирак Скитник". 

"В началото беше Архивният фонд! В неговата тъмнина е запазена паметта за Сирака. След това дойдоха създателите - сценаристите Михайлина Павлова и Николета Атанасова, и създателят на тази мултимедийна публикация - проф. Боян Добрев. И те казаха: "Нека бъде светлина!". И в абсолютно виртуален план Сирак Скитник се осветли. Това е едно смело творческо търсене", каза Кин Стоянов. 

Кин Стоянов с Годишната награда за радиожурналистика. Тя му бе връчена от програмния директор на БНР - Даниела Късовска (снимка: Ани Петрова)
Наградата "Златен глас" 

се присъжда от фондация "Надежда Дженева" по инициатива на Кеворк Кеворкян и за 2023 година неин носител е Ангел Григоров, новинар в програма "Хоризонт" и бивш кореспондент на БНР в Москва

"Искам да благодаря на човека, който създаде тази награда - на легендарния журналист Кеворк Кеворкян! Имах трудни моменти, особено докато бях кореспондент в Русия, но никога не съм се разколебавал и съм продължавал да работя, защото винаги съм усещал подкрепата на колегите си и на преките си ръководители, както и на ръководството на БНР в лицето на неговите генерални директори". 

Ангел Григоров с Наградата „Златен глас“ (снимка: Ани Петрова)
"Професионализъм в ефира" 

е нова категория. Отличието е за проявена творческа смелост, новаторство, плурализъм, колегиалност, партньорство, толерантност, и за създаване на по-добра медийна среда, с която общественото радио отличава предаване или журналист от друга ефирна електронна медия. 

Наградата "Професионализъм в ефира" за 2023 г. получи журналистът от БНТ Георги Любенов. Тя му бе връчена от генералния директор на БНР Милен Митев: 

"И днес Радиото е изпълнено с мечтатели, които излъчват своите мечти към нашата аудитория. Радиото все още е изпълнено с хора, които обичат работата си и Радиото. Радиото не е нещо, което можеш да обикнеш от пръв поглед, защото е звук, то е малко по-тихата, по-скромната, по-интимната медия. Но понякога тази любов, която не е от пръв поглед, е най-силна и най-трайна. И днес Радиото е изпълнено с хора, които работят с любов. Честит празник на всички, които са отворили сърцето си за Старата къща така, както тя е отворила вратите си за тях!". 

Георги Любенов благодари за вълнението: 

"Сирака е най-после в моите ръце! Награда, която държа с огромно удоволствие! Заради значението, което има, заради наследството, заради този брилянт, който завеща мечтите си. Обичам Радиото. Аз съм дете на Радиото. От 1992-1993 година. Университетът по журналистика в България носи едно име - Българско национално радио". 

Георги Любенов с „Професионализъм в ефира“ (снимка: Ани Петрова)
Годишната награда на БНР "Сирак Скитник" е учредена през 2001 година и се присъжда за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия. Тя се определя от Обществения съвет на БНР. Призът носи името на първия директор на Радио София – Сирак Скитник, талантлив художник, критик, поет, театрал, общественик. 

По време на откриването на церемонията председателят на Обществения съвет на БНР Милена Димитрова каза: 

"Благодаря на професионалистите от Радиото, които номинираха и откроиха достойните дела в програмите и дигиталния напредък в БНР! Празнуваме гласовете, които укрепват доверието в радиото. Днес Старата къща – БНР е първа по обществено доверие с най-широк обхват и с изпреварваща информация". 

И тази година Общественият съвет получи номинации посмъртно. По този повод в параклиса на Радиото ще бъде отслужен водосвет и ще бъде отправена молитва. 

"Тъгуваме за добрите хора, които си отидоха от този свят. Скръбта не си отива лесно". 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00