Междувременно Министерството на здравеопазването (МЗ) е разпоредило нова проверка. Тя следва да бъде осъществена незабавно от комисия, в състава на която да бъдат включени по двама представители от Изпълнителна агенция "Медицински надзор", Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), Изпълнителна агенция по лекарствата и служители от Звено "Вътрешен одит" на МЗ. Миналата седмица Стоянова съобщи, че здравният министър е потвърдил пред нея на 17 януари, че ще бъде издадена заповед за нова проверка по случая с краен срок за резултати до 28 февруари 2024 г. Подробности по темата разказа здравен адвокат Мария Шаркова.
"Периодично се повдигат теми свързани с увредени пациенти, смърт на пациенти, съмнения на близки, или пък на самите пациенти, които са изказани в една или друга посока. Това говори, че здравната ни система като цяло има един сериозен дефицит и тя няма уменията да се справя с подобни ситуации. След като периодично възникват такива въпроси, обсъждат се в медиите, дава им се гласност, значи наистина имаме някакъв сериозен проблем. Конкретният случай с Даная също се явява симптоматичен и алармира, че има някакъв проблем в здравната ни система", коментира тя.
Адв. Шаркова отбеляза, че когато има съмнение за лекарска грешка, лечебните заведения нямат адекватен начин за комуникация и извършване на проверки, които да са гарантирано обективни. Освен това каза, че контролните органи като Изпълнителна агенция "Медицински надзор" не са се доказали във времето като орган, който гарантира обективността на една проверка.
"От моя опит като адвокат в областта на здравеопазването мога да кажа, че тези контролни органи за съжаление много често се използват или като "смокинов лист" за прикриване на определени пропуски, или като "бухалка", когато трябва да се затегне някой медицински специалист, който работи. Начинът, по който е конструирана Изпълнителна агенция "Медицински надзор" не осигурява гаранции за обективност на извършените проверки нито в едната, нито в другата насока. И когато се открие нарушение, или обратното - когато не се установи нарушение всяка една от страните, която е недоволна от резултата се съмнява в обективността на проверките и се съмнява в информацията, която получава", каза тя.
По думите й, когато в медийното пространство едните и другите страни използват епитети, има спор и ожесточеност, това е контрапродуктивно и се отразява като цяло в дейността и отношенията между лекарите и пациентите.
"Проблемът с политическите назначения в лечебните заведения се повдига много често. Не веднъж съм казвала, че ако търсим корена му, а не гледаме на някакъв конкретен частен случай, той се крие в начина, по който е конструиран Законът за публичните предприятия и реда, по който се назначават и избират управители, или изпълнителни директори на лечебни заведения в публични предприятия. Законът е направен по такъв начин, че позволява протичането на едни непрозрачни конкурсни процедури, вземането на непрозрачни решения, както за назначаване на управители и директори, така и за тяхното освобождаване", каза адв. Шаркова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..