Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е добре да знаем, за да защитим децата си от онлайн престъпления и сексуално насилие

Снимка: Радио София

Рекорден ръст на сигналите, получени на Горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца през 2023 г. отчита Националният център за безопасен интернет.. През миналата година броят на случаите, обработени от Центъра, възлиза на общо 46 359, което е двойно увеличение в сравнение с 2022 г., когато те са били 23 080. Притеснителен е фактът, че 95% от сигналите са за онлайн сексуална експлоатация на деца. Това е най-високият брой сигнали, обработени от началото на съществуването на Центъра в рамките на 1 календарна година.

  • 2023 г. е исторически рекордна по брой сигнали, получени на Горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца: 46 359, двоен ръст в сравнение с 2022 г.
  • 95% от подадените оплаквания са свързани с онлайн сексуална експлоатация.

На фона на тревожната статистика, стават ли по-уязвими децата ни в интернет или намират път как да търсят помощ, разговор с Антоанета Василева от Националния център за безопасен интернет и Николай Петков – експерт по киберсигурност.

"Намират път да търсят помощ намират и сила, защото има повишение в броя на тийнейджърите потърсили помощ на консултативната линия. Истината е, че на годишна база данните показват 100% ръст на сигналите спрямо 2022-ра, което  е показател за две неща – първо, че децата продължават да са все по-уязвими, а причината е,че все по-малки деца имат профили в социалните мрежи, 7-8-годишни са в Тик-ток, използват вайбър, от друга страна истината е, че ние нямаше да успеем да отговорим на всички тези сигнали, да ги обработим и да изпратим част от тях на дирекция “Киберсигурност“, ако не бяхме финансово подкрепени, но държавата продължава да не участва в тази битка, необходимостта да сме тук и да помагаме е все по очеизвадна, но държавата продължава да абдикира от своите международни отношения“, отбеляза Антоанета Василева.

Центърът за безопасен интернет е в партньорство с няколко държавни институции – МВР, Държавна агенция за закрила на детето, Министерство на образованието, с които съвместно участва във всички работни групи, сред които група за дигитализация в образованието, група за разработване на национална стратегия да детето.

"Всичко, което виждаме като рискове за децата е в тези документи, разработва се, но само по себе си не е достатъчно. За всеки такъв документ са необходими финансови средства, защото дейностите, които ще се изпълняват на база на тези документи, това, което реално ще правим за децата което да има практически резултат за тяхната безопасност, изисква средства", посочи тя.

В разговора Антоанета Василева посочи преживяванията, които деца и тинейджъри споделят с тях при своите обаждания.

28 хиляди сигнали са изпратени от нашите международни партньори към нас, за вредно съдържание на български сървъри, а ние сме ги изпратили след обработване на "Киберпрестъпност". Останалите почти 18 хиляди, са сигнали, които ние сме получили и ние сме открили, защото ние също сме проактивни в мрежата, поясни още тя. По всички изпратени сигнали за последното тримесечие на 2023-та година е установено, че засегнатите деца в цяла Европа са около 30 хиляди, уточняват от Центъра за безопасен интернет.

Специалисти от центъра работят и с деца в в училищата.

"Децата все повече потъват във виртуалния свят, защото той им е интересен и ако ние като възрастни и като родители не им напомняме непрекъснато за рисковете и опасностите, няма как да очакваме децата да имат този рефлекс непрекъснато да се пазят", подчерта още Василева.

"На първо място говорим за възпитание – все по-рано се дават устройства на децата и родителите не си дават сметка, че чрез това устройство те отварят вратата на това дете към света. Забелязваме все по-малки деца, които записват видеа в известни платформи, няма как това да се случи без знанието на родителя, а превенцията е много проста – ако платформата го позволява, то тези деца трябва да бъдат регистрирани в нея с детски профили", подчерта Николай Петков от “Киберсигурност“.

Защо има масово нарастване на сексуалните престъпления към деца? Ако се замислите, от едно дете пари не могат да се изкарат, какъв би бил стимулът някой да наруши конфорта на едно дете и да го тормози, защото човекът отсреща има някакви незнайни цели, предимно със сексуален контекст? Тези сигнали нарастват и ще нарастват, защото дигитализацията се движи с много по-динамични темпове, отколкото отпреди 3-4 години, посочи експертът.

Иначе казано, този тип заплахи се увеличават експоненциално и ние трябва да реагираме в много по-ранна превантивна точка, категоричен е Николай Петков.

Конкретни примери, които той посочи ще чуете в разговора.

"Ако разделим разговора на две – за деца и за родители, има решение и за двете половини на семейството, не е случайно, че ние като бизнес сме се ориентирали да предлагаме защита на цялото семейство, защото едно семейство вече има много повече устройства, отколкото преди 5 години, всяко едно модерно семейство има поне по 3 устройства вкъщи, всяко едно от тези устройства е изходна точка за детето да влезе в интернет и да прави неща върху които нямаме контрол, ако не помислим върху тази тема, е все едно да си построим къща и да не си сложим врати, илюстрира експертът.

По думите му, решенията за защита са базисни, на този етап все още потребителят има нужда от базова защита, тъй като повечето атаки са автоматизирани и никой не цели да избегне всички маркери за защита.

Още  конкретика чуйте в разговора на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45
Борко Чучков - артистичен директов на Sofia Summer Fest

Откриха Sofia Summer Fest 2025

Sofia Summer Fest се завърна, а екипът на "Добър вечер, София“ бе на мястото на откриването. Началото положи отново звездата на българската естрада Васил Найденов. “Тази професия е трудна и в този занаят трябва да се доказваш от съвсем млад до дълбока старост, но най-важното нещо е да можеш да преодоляваш себе си“ , каза певецът...

публикувано на 11.07.25 в 17:35

"Витоша летен фест" ще се проведе тази неделя за 11-ти път

"София – европейска столица на спорта“ и Столична община канят почитателите на планината и нейната прохлада на "Витоша Летен Фест, 2025". Единайстото издание на спортния празник е на 13 юли, неделя пред хижа "Момина скала" и включва плининско колоездене и планинско бягане с атрактивен награден фонд, туристически поход, безплатен алпийски тролей над..

публикувано на 11.07.25 в 17:30

Андрей Димитров: В момента нещата вървят в положителна насока

Въпреки динамичните събития около казуса, в момента нещата вървят в положителна насока, тъй като от вчера става ясно, че областният управител е поел ангажимент имотът да не бъде продаван. За мен това е стъпка в правилната посока. Разбира се, работата няма да спре до тук, има още много път да се извърви, така че отговорността на институциите тепърва..

публикувано на 11.07.25 в 16:32
Георги Илиев

Институциите трябва да се разберат кой коя част от имота иска

Кметът на Слатина Георги Илиев коментира във Фейсбук темата за държавния имот с адрес бул. “Цариградско шосе” 125, който бе разчистен от граждани, а след това влезе в списък с държавни имоти с отпаднала необходимост. Във Фейсбук той написа следното: “Днес проведох среща и получих уверение от областния управител Стефан Арсов, че държавният имот с..

публикувано на 11.07.25 в 15:43