Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След енергийния атлас на София работят по климатичния ѝ профил

Какви ще за ползите и за кого, обяснява д-р инж. Лидия Витанова

Снимка: climateka.bg

В института GATE в София се работи по изследвания, свързани с острови на топлина и енергиен атлас на София. Това са два много важни компонента, свързани с климатичния профил на българската столица.

Факторите за повишаване на температурите трябва да се проучват, както и последствията. Това ще помогне за по-добрата осведоменост на населението за възможните здравни, социални и екологични рискове и ползи, а на властта – за определянето на правилни политики.

Това обясни пред БНР-Радио София Лидия Витанова - изследовател в институт GATE и част от авторския екип на Климатека. Тя е доктор по климатология и инженер-еколог.

"Идеята е климатичният профил на София да се използва като инструмент от изследователите, обществото и местните власти при планирането на действията в областта на климата и намаляването на потреблението на енергия, както и за определяне на цели за нулеви емисии, за подпомагане на гражданите и общностите чрез предоставяне на енергийна информация по разбираем начин."

Специалисти като д-р Витанова определят като иновативен подхода, за изследване и очертаване на профила на София. По думите ѝ, за момента е трудно да се направи сравнение с друг голям български град.

Градският климатичен профил категорично може да е ценен за Столичната община, убедена е д-р Витанова:

"Подобни разработки могат да са полезни за вземането на мерки за бъдещето ни развитие в посока климатична и енергийна ефективност и въглеродна неутралност. Също така да се използват за оценка на влиянието на климата, потреблението на енергия и за идентифициране на стратегии за преоборудване и възобновяеми енергийни източници с цел постигане на енергийни и климатични цели. Това от своя страна ще допринесе за подобряването на енергийната сигурност, конкурентоспособността и устойчивостта в столицата ни.“

В момента с колегите си от института д-р Лидия Витанова планира съставянето на транспортен енергиен атлас за София, както и на рискова карта. Те ще допълнят климатичния профил на столицата.

Чуйте разговора на Елена Пъневска.

  • Климатичният профил съчетава информация свързана с климата (може да бъде градски остров на топлина, увеличението на местните температури, засушаване) и факторите, които им влияят. Това са градска среда, начин на живот, консумация на енергия, застрояване, транспорт, т.н. например. Факторите могат да бъдат представени като индекси въз основа на данните, които дават информация за тях.
    Чрез събиране и интегриране на различни данни за даден град, градските профили са важни за обществото, тъй като предоставят изчерпателна и достъпна информация за заобикалящото ни климатично, енергийно, икономическо и социално състояние и възможностите за вземане на решения с цел подобряване на начина ни на живот.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00